Přestože mráz na Břeclavsko dorazil teprve před týdnem, nedočkavci už nazouvají brusle a zkouší pevnost ledu. V přírodě však jde o mimořádný risk. Kromě tradiční možnosti sklouznout se na zimním stadionu v Břeclavi, mohou lidé využít dvůr základní školy v Hustopečích.

„Doufali jsme, že mráz přijde co nejdříve. Učíme se tady bruslit. Jsme rádi, že máme kluziště kousek do domu a nemusíme nikam daleko jezdit," pochvalovala si máma jednoho z dětí Iva Brabcová z Hustopečí.

O vytváření ledu a jeho údržbu se starají zaměstnanci školy společně s rodiči. „Pracujeme každý večer. Začínáme v sedm a končíme o půlnoci, v jednu, ve dvě… Jak nám přeje počasí," mluvil o přípravách na webu města ředitel hustopečské základní škole Komenského Miroslav Patloka. Kluziště je přístupné pro každého.

Podobné lákadlo chtěli vytvořit také Velkopavlovičtí, nakonec však snahy vzdali. Důvodem se stalo počasí. „Plánovali jsme jej za kostelem. Byli jsme připravení, ale vzhledem k vývoji počasí u nás kluziště v letošním roce zřejmě nebude," nechal se včera slyšet starosta Velkých Pavlovic Pavel Procházka.

Zapovězená jezera

V minulosti se lidé chodili odreagovat i do mikulovského amfiteátru, také tam ale mají případní zájemci smůlu. „Rádi bychom led zase měli a možná se nám jej podaří zprovoznit v příštím roce, ale přece jen je to docela nákladná záležitost," zamýšlela se Lenka Křivánková z Mikulovské rozvojové.

Umělých kluzišť je na Břeclavsku poskrovnu. I proto se do hledáčku dostávají zamrzlé rybníky a jezera. V těchto dnech se však vstup na přírodní led rovná hazardu se zdravím či životem. „Aktuální síla ledu na Nových Mlýnech je pouhé tři centimetry a obecně nedoporučujeme stoupat na zamrzlou vodní plochu. A pokud se tak někdo rozhodne, vždy je to na vlastní nebezpečí," zdůraznila například mluvčí Povodí Moravy Gabriela Tomíčková.

Voda zamrzá, ale odborníci před bruslením varují.

Podle vodního záchranáře a velitele břeclavských strážníků Stanislava Hrdličky je možné vstupovat na led na stojaté vodě jen v případě, že má sílu aspoň šest centimetrů, je čirý a bez bublin. „Při teplotě vzduchu nejméně minus deset stupňů Celsia led narůstá. Ale pokud je napěněný nebo s trhlinami či jinými nerovnostmi, tak to jeho tloušťku snižuje. Také kvůli proudící vodě může být pevnost ledu slabá a hrozí jeho proboření," vysvětlil Hrdlička.

K netradičním projížďkám lákal v minulosti třeba Zámecký rybník v Lednici. V současné době je ale vypuštěný. „Kdyby tu chtěl někdo bruslit, musel by se jedině brodit bahnem," pousmála se kastelánka Ivana Holásková.