„Neznámý pachatel vzal kromě dvou kusů plynových děl z volně přístupné vinice také dvě propanbutanové bomby. Celková škoda je čtrnáct tisíc korun," sdělila v pondělí k události z Klobouk u Brna břeclavská policejní mluvčí Kamila Haraštová.

Vzpomněla i na nedávnou krádež plynového plašiče z vinice na kopci Chlumek u Brodu nad Dyjí.

Samotní vinohradníci se ale ke ztrátám děl raději moc nahlas nevyjadřují.

„Doufám, že máme zatím všechna děla. Jsou chráněná, říkat jak ale nebudu. Proti jejich krádežím se však dá bojovat jen stěží," přiznal vinař Josef Valihrach z Krumvíře. O té ze sousedních Klobouk do pondělka nic neslyšel.

Policisté každý rok řeší několik takových případů. „V době vinobraní máme hlášené jak krádeže plynových děl, tak stížnosti od lidí, které v noci zapnutá děla ruší. Je tedy možné, že je kradou pro svou potřebu zloději, ale také ti, které obtěžují," uvedla policejní mluvčí.

Zabavili osm děl

Ticho v noci brání ve Velkých Bílovicích vyhláška o regulaci provozu plašicích zařízeních ve vinicích. Na jejím základě nechala tamní starostka Marie Vlková zabavit od začátku „střílení" již osm děl.

„Od dotčených vinohradníků mám sice i špatné reakce, ale řeším to v klidu. Podle nich za zapnutá děla v noci může většinou selhání časového spínače. Jsme dohodnutí, že je musí jezdit kontrolovat více," řekla v pondělí Vlková.

A výsledek razantního postupu? Podle starostky jsou vinohradníci bdělejší a v důsledku má na stole i méně stížností od obyvatel města.

Podobnou vyhláškou, jakou mají v největší vinařské obci, se řídí i v Krumvíři. Tamní vinař Josef Valihrach ji dokonce před jejím schválením podpořil. „Je to správný přístup. Ač jsem vinař, v tomto by měl být pořádek. Po osmé hodině večer mají být děla zticha," okomentoval postup Velkobílovických.

To starosta Novosedel František Trefilík si nemyslí, že by v obci bylo potřeba řešit děla nařízením. Přiznal však, že i v Novosedlech mají podobný problém. „Každý by se k tomu měl postavit zodpovědně. Je to bezohledné vůči lidem i zvířatům," nabádal Trefilík.

Představitelé Valtic a Vrbice si letos naopak pochvalují ohleduplnost vinohradníků.

„Přes noc není slyšet ani jedno dělo. Je to zajímavé. Loni jsme totiž měli hodně stížností. Možná se mezi vinohradníky rozkřikl zátah starostky Velkých Bílovic," usmál se místostarosta Valtic Milan Sedláček. Některé vinice tam přitom mají doslova ve městě.

Pozor si dávají vinohradníci i na Vrbici. Podle tamního starosty Tomáše Bílka ztišují plynová děla na noc v 99,9 procentech případů. „Jen jednou se stalo, že dělo zapomněli vypnout," podotkl.