„Po dobu, než se krize na Krymu a celé Ukrajině mírově vyřeší, nebude obec na svém území obce přijímat ruské delegace," přiblížil přijaté opatření bořetický starosta Václav Surman.

Jak upřesnil, zákaz se netýká privátních návštěvníků směřujících například do kravihorských sklepů. „Turisté nejsou delegace. Pokud bychom ale měli někoho z Ruska, kdo má vztah k politice, úředně přivítat, tak to odmítneme," sdělil rezolutně.

Podle Surmana se oficiální návštěva z Ruska v Bořeticích čas od času objeví. „Není to tak dlouho, co tady byl například ruský konzul," připomněl první muž obce.

Ten se v ostře diskutovaném mezinárodním sporu jednoznačně staví na stranu Ukrajiny. Referendum podle něj nebylo svobodné, protože se konalo pod hlavněmi ruských zbraní. Postup Ruska považuje za zastrašování.

Konzul je vítaný

I proto Surman na úterní schůzi vyzve starosty dobrovolného svazku Modré Hory, tedy Velkých Pavlovic, Němčiček, Kobylí a Vrbice, aby se zachovali stejně. A o den později i všechny zbývající obce mikroregionu Hustopečsko.

„My máme výborné vztahy s generálním konzulem Ruské federace Valerijem Děrgačevem. A nemyslím si, že bychom si je měli kazit. Pokud přijede například na Hustopečskou pečeť, určitě ho neodmítneme," naznačil už předem svůj postoj starosta Hustopečí Luboš Kuchynka.

Ten nesdílí Surmanovo přesvědčení, že by za všechno mohla jen ruská strana. „Je to docela složité mezinárodně-politické téma. Významný podíl na současné nedobré situaci má podle mého názoru
i Evropská unie a Západ celkově, což mě rmoutí," přidal svůj pohled Kuchynka.

A pokračoval. „Pokud bych mluvil sám za sebe, tak se k iniciativě Bořetic nepřipojím. Jestliže by ale například rada města rozhodla jinak, podřídím se vůli většiny," řekl starosta města, kde je pohřbených téměř dva tisíce vojáků Rudé armády.

„Že může mít krize 
na Ukrajině až takový dopad, to bych nečekal. Přiznám se, že nápadem kolegů z Bořetic jsem docela konsternovaný. Je třeba to důkladně zvážit," reagoval starosta sousední Vrbice Tomáš Bílek.

Ruskému rodákovi Vitali Komarovovi, který už téměř dvacet let žije v Lednici, iniciativa Bořetic nevadí. Pokud se nedotkne obyčejných lidí.

„Ať si politici mezi sebou hrají své hry, je to jejich role," míní malíř, který by si přál, aby Ukrajina byla mostem mezi Ruskem a Evropou.

„Ukrajinu teď k sobě přitahuje Evropa, která ji tak zároveň odtahuje od Ruska, a to není správný směr. Proč ale Rusko potřebovalo Krym, tomu taky nerozumím. Udělal bych to jinak, jemněji," vyjádřil se Komarov.