Motýli se mu stali téměř celoživotní vášní. I proto Tomáš Dufek z Hustopečí těžko skrývá nadšení, když v sobotu dopoledne prochází sálem břeclavského kulturního domu Delta. V místě se koná výstava nesčetného množství brouků a právě motýlů, s nimiž má někdejší sběratel tolik zkušeností.

Koníčku se věnoval 40 let. Pochlubit se mohl úctyhodnými čtrnácti tisíci kusy pocházejícími převážně z okolí Břeclavi, Hustopečí, Pouzdřan nebo Pálavy. Muž drží za ruku vnučku a vypráví: „Vzala mě sem hlavně ona. Chtěla se podívat, jak takové sbírky vypadají. Osobně mi záliba chybí. Bavíme se ale o motýlech, za kterými je potřeba běhat a to se mi v sedmdesáti letech už moc nechce," říká s úsměvem penzista, jenž sbírku věnoval Moravskému zemskému muzeu v Brně.

V Deltě je rušno. Na výstavu míří stovky návštěvníků, vystavovatelů a prodejců z různých koutů republiky. Někteří jsou dokonce i ze Slovenska, Polska a Maďarska. Zasklené vitríny nabízí pohled na hmyz, na jehož tvary a barvy by nejspíš byla krátká i sebebohatší fantazie. Nechybí ani obří pavouci.

Patrik Hajdaj se ale zaměřuje především na drobnější kusy. Věnuje se především střevlíkovitým. Zálibu zdědil po otci, nadšení podlehl v pěti letech. „Najít brouky není až tak náročné, velmi však záleží na tom, jakou čeleď člověk sbírá. S prázdnou se nemusíte vrátit ani z lovu ve městě," líčí sběratel.

Zatímco u druhů vyskytujících se v České republice je si s rozeznáním jistý, u těch zahraničních přiznává rezervy. Stydět se ovšem rozhodně není na místě. Naopak. Vždyť: „Jen střevlíků je u nás asi tři sta šedesát druhů. Některé už podle všeho vymřely," míní Hajdaj.

Při největším náporů příchozích panuje v sále slušná tlačenice. Lidé si nabízený hmyz prohlíží: od oka i pod lupou. Na nákup se hodí tučnější obsah peněženky. Radost si tady lze pořídit za desítky korun, ovšem větší a vzácnější druhy stojí násobně více.

Spokojenost nad účastí i nabídkou je znát u jednoho z pořadatelů Josefa Holomka. „V minulosti jsme akci dělali v Dělnickém domě, kterým nám byl postupem času malý. A také Delta už je plná," tvrdí Holomek.

Vzápětí upozorňuje, že k vidění jsou vzácné druhy, které dosud nemá ani leckteré muzeum. „Známé jsou třeba jen dva roky," dodává organizátor.

Po jedné hodině odpolední už nadšenci míří k domovům. Mnozí se tam mají čím pochlubit.