„Byla bych ráda, kdyby kraj konkurz zrušil. Má k tomu nyní ideální příležitost, protože se v řízeních objevily nesrovnalosti," říkala učitelka Petra Černínová.

Mladá pedagožka je jednou z tváří, která stojí včele nespokojené skupiny učitelů. Těm se nelíbí práce a chování ředitelky.

Protestující se sešli po druhé hodině odpolední na parkovišti u vinařské školy. Na místě stáli současní i bývalí studenti, učitelé a situaci přihlíželo také několik rodičů.

„Na vinařské škole jsem učil čtyřicet let. Bohužel, panování ředitelky Machovcové jsem ještě zažil. Ať je ředitelka jaká je, jako manažerka maximálně selhala. Manažer si má vybudovat tým, na který se může spolehnout a který bude šlapat jako hodinky. A to ředitelka nezvládla," sdělil bývalý člen sboru Jiří Michalčík.

Inspekce ve škole

Dav se od parkoviště vydal po celé šíři silnice a dorazil až na náměstí, kde se zastavil poblíž valtické radnice. Někteří řidiči těžce nesli zablokovanou silnici a na demonstranty troubili. Jediní, koho asi osmdesátičlenná skupina pustila, byli hasiči.

Lidé měli v rukou transparenty s hesly a někteří dávali najevo nespokojenost i hlasivkami. Demonstraci už dříve odsoudil krajský radní pro školství Jiří Janda a starosta Valtic Pavel Trojan.

„Nevzpomínám si, že by se u nás někdy něco takového stalo. Předem jsem paní Černínové řekl, že jsem proti takovému protestu. Měli spíše jednat s radou školy nebo Jihomoravským krajem, případně s hejtmanem. Na ulici se nic nevyřeší," nechal se slyšet Trojan. Ačkoliv dostal pozvání, vystoupit odmítl.

Machovcová v minulých dnech několikrát zmínila, že rebelující skupina učitelů s ní odmítá mluvit. Černínová a spol tvrdí zase opak.

Josef Sobotka, otec jedné ze studentek, se podle svých slov zúčastnil jednání školské rady a odcházel znechucený. „Chtěl jsem po ní navrhnout, aby ani žádnou demonstraci nedělali, protože by to nemělo význam. Ovládla mě beznaděj," pronesl v projevu.

Ředitelka strávila středeční odpoledne v útrobách školy, kde se věnovala inspektorům z České školní inspekce. „Přijeli na podnět učitelů, kteří protestovali. Po veřejnoprávní kontrole je vše v pořádku. Další kontroly ale budou ve čtvrtek. K protestu nemám co dodat. I rada je vyzvala, ať protestu zanechají. Nestalo se. Nevím, co bych k tomu více řekla," zmínila Machovcová.

Program na náměstí trval asi hodinu.