Volební účast na Břeclavsku naopak v sobotu stoupala k očekávaným číslům. Čtyři hodiny před zavřením volebních místností už v okrese odevzdalo svůj hlas 38,3 procenta voličů. „Lednice hlásila dokonce účast 51,4 procent, Ladná 48 procent," upozornila Eliška Windová z břeclavské radnice.

V pátek v devět hodin večer odvolilo na Břeclavsku jen 28 procent voličů, nejméně za poslední troje komunální volby. V okresním městě dokonce jen 21 procent.

Pro Břeclavanku Libuši Štokmanovou jsou volby nedílnou součástí života. Chodí pravidelně. A přišla i v pátek. „Nevynechávám, tedy pokud nejsem nemocná," pousmála se žena poté, co vhodila svůj lístek do připravené volební urny.

Nezapomeňte sledovat online z komunálních voleb a kompletní výsledky jak je komise ve všech obcích sčítaly minutu po minutě na www.brnenskydenik.cz

Volby do městských a obecních zastupitelstev začaly v pátek s druhou hodinou odpolední a ve stejný čas v sobotu skončí. Na Břeclavsku jsou otevřené desítky volebních místností. Ve srovnání s výběrem do poslanecké sněmovny je však hlasovací lístek odlišný. Stejně jako možnosti výběru kandidátů. „Lidé ale přichází připravení, většina poradit nepotřebuje. Nával nečekám, účast bude podobná jako před čtyřmi lety," předpokládala předsedkyně volební komise v centru okresního města Anna Luběnová.

Obyvatelé Mikulova chodili v pátek k volebním urnám na radnici i do škol. Vybírali z jedenácti kandidátek, zvolí celkem pětadvacet zastupitelů.

V „její" místnosti se Břeclavané střídali už od otevření. Chodili penzisté i matky s dětmi. S lístky v rukou. Libuše Štokmanová zvolila klasickou variantu: zakřížkovala celou stranu. „Sice chodím vždy, ale k účasti jsem nikoho nepřemlouvala," poznamenala žena.

close Obyvatelé Mikulova chodili v pátek k volebním urnám na radnici i do škol. Vybírali z jedenácti kandidátek, zvolí celkem pětadvacet zastupitelů. zoom_in

Do volební místnosti se chystal i lidový zpěvák Jožka Černý ze Staré Břeclavi. „Volit samozřejmě jdu. Chodím pravidelně, ale komunální volby mě zajímají víc než ty ostatní. A koho budu volit? Mám jasno. Dám hlas sdružení, za které kandiduje moje dcera," svěřil se Černý.

V Mikulově lidé přecházeli z jedné volební místnosti do druhé. Hlasovali totiž i v referendu o využití bývalé zbrojnice jako tržnice. „Je lepší říct, zda ji tam chci, nebo nechci. I když je podle mě referendum zbytečné, jeho bojkot ničemu nepomůže," myslí si volička, která se představila jako Marie Majerová.

Volební komise na mikulovském městském úřadě navigovala zbloudilé voliče. Ty, jež byli zvyklí hlasovat v sídle klubu důchodců. Budova se totiž opravuje a volební okrsek se přesunul jinam.

S referendem spojili volby také v Pasohlávkách. Lidé tam rozhodují o dvou tématech. Prvním je definitivní zákaz hazardu v obci, druhým dodržování nedělního klidu.

Policie v pátek na Břeclavsku kvůli volbám vyjíždět ani zasahovat nemusela. „Nemáme hlášenou žádnou událost, která by se týkala voleb," potvrdila večer břeclavská policejní mluvčí Kamila Haraštová.

Lidový zpěvák a bavič Franta Uher z Lanžhota přišel ke komunálním volbám v sobotu. V minulém volebním období uspěšně kandidoval do zastupitelstva města, ale nakonec z časových důvodů přepustil místo zastupitele náhradníkovi. Letos přišel do budovy bývalého lanžhotského kina už jen jako volič. Setkal se tam se svou dcerou, předsedkyní volební komise.

close Lidový zpěvák a bavič Franta Uher z Lanžhota přišel ke komunálním volbám v sobotu. V minulém volebním období uspěšně kandidoval do zastupitelstva města, ale nakonec z časových důvodů přepustil místo zastupitele náhradníkovi. zoom_in

Nejlepší volební zpravodajství z vašeho okresu, kompletní výsledky ze všech obcí a vizitky zastupitelů okresního města, analýzy možných koalic v dalších obcích. To vše v pondělním vydání Deníku Rovnost