„Zákonné postupy, které k tomu patří, jsme dodrželi. Lidé ví, že se referendum koná. Záleží pouze na nich, zda se jej zúčastní. Minimálně musí přijít pětatřicet procent oprávněných voličů, aby referendum bylo platné," uvedl starosta.

Kolik lidí se do zasedací místnosti obecního úřadu mezi osmou a dvacátou hodinou dostaví, si však tipnout netroufl. „Nedokáži to odhadnout. Co vím, spousta Kurdějovských stále přemýšlí, jak se k tomu postaví," zmínil Matýšek.

Referendum si nechtěl nechat ujít například Richard Homola. „Bylo by dobré, kdyby to lidé vzali zodpovědně. Pokud se jim něco nelíbí, ať svůj názor projeví nyní a nedělají moudré až bude pozdě. Ať využijí šanci o věci rozhodnout," řekl muž, který má v Kurdějově trvalé bydliště, žije však v Hustopečích.

Podle starosty vznikly obci v souvislosti s pořádáním lidového hlasování náklady pouze v řádech tisíců. „Stálo nás to i nějaký čas. Lidé však mají ze zákona na referendum právo. Respektuji to, ale v žádném případě nejsem zastáncem toho, aby se takové situace řešily tímto způsobem," narážel starosta na důsledek petiční akce skupiny obyvatel, která v lokalitě Záhumenice nechce nové domy.

Jejich zástupce Václav Klein v úterý věřil, že potřebné účasti se podaří dosáhnout. „Termín hlasování jsme připomněli obyvatelům letáčky. Odpůrci výstavby se dostaví v hojném počtu. Mám tedy za to, že pokud se dosáhne platnosti referenda, budeme úspěšní," sdělil Klein.

Podle jeho informací je v Kurdějově 330 oprávněných voličů, starosta zase hovořil o 350. Přesný počet si ujasní před otevřením úřední místnosti.

I platný výsledek referenda však není automaticky závazný. Podle zákona je rozhodnutí přijaté v referendu závazné, pokud pro něj hlasovala většina a k tomu nejméně čtvrtina všech oprávněných voličů, tedy i těch, kteří nevolili.

408 obyvatel žije v Kurdějově
asi 350 je oprávněných voličů
35 procent tvoří hraniční účast pro platnost referenda
15 až 18 nových rodinných domů je ve hře
1. referendum se uskuteční v samostatném Kurdějově dnes, v roce 1998 se však odpoutal od Hustopečí na jeho základě

„Zastupitelé musí respektovat výsledek referenda," dodal Matýšek, který už dříve upozornil, že otázka, ke které se obyvatelé vyjádří, je špatně postavená.

„Týká se pouze rodinných domů. Důvody uvedené v petici a následně v referendu jsou ale buď závažné, a tedy pro všechny typy staveb, nebo nejsou závažné a nebrání výstavbě všech staveb včetně domů," uvažoval starosta.

Jeden z investorů výstavby Tomáš Teplý byl překvapený už tím, že daná část území vůbec mohla být spojená s referendem. Již asi jedenáct let je totiž platným územním plánem obce určená k zástavbě na bydlení.