Nedostatek kulturního vyžití, obnovení zrušeného kina, psí exkrementy na veřejných místech. Takové, ale i jiné problémy pomáhal v úterý řešit na své akci na valtickém náměstí Břeclavský deník.

Starostka Terezie Lvová čelila otázkám moderátora a následně i lidí, kteří poukázali na některá palčivá místa každodenního života ve Valticích. Lidé se nechali slyšet, že by byli rádi za zprovoznění kina. „Je mi líto, ale kino nebude. Možná letní kino, které řešíme i s panem kastelánem. Co se týče chybějícího kulturního domu, tak se obávám, že by se nepodařilo najít pro něj dostatečné využití. Proč tedy kulturák, když o něj není dostatečný zájem?“ řekla Lvová.

„Lidé si přejí také více laviček na náměstí. Co vy na to, paní starostko?“ ptal se moderátor. „Mladí lidé si stěžují na lavičky, které jsme museli ze tří míst odstranit, a to právě kvůli mladým. Někteří totiž lavičky devastují,“ argumentovala Lvová.

„Laviček by bylo, ale co s psími výkaly. Co jich ve městě je, hlavně na náměstí, to je hrozné,“ směřovala na starostku další dotaz Jarmila Formanová z Valtic. „Máme vysavače, které jezdí denně. Ta nejfrekventovanější ulice je právě tady na náměstí,“ řekla Lvová, která s takovou kritikou nesouhlasila.

„Jak to paní řekla, tak to není pravda. Stejná slova bych mohla směřovat na majitele psů. Funguje to bohužel i tak, že pes vykoná potřebu, paní jen počká, otočí se a jde dál,“ oponovala valtická starostka.

Kromě konkrétních dotazů na problémy, o nichž mluvili obyvatelé Valtic v anketě Deníku, nechyběl za slunečného počasí bohatý kulturní program. Vystoupili tamní mažoretky, pěvecký soubor a děti čekala spousta zajímavých soutěží.

O hezké gesto se přitom postaral vinař Milan Sedláček, který předal vážně nemocné Karolínce Horské z Valtic šek na téměř padesát tisíc korun. Jednalo se o výtěžek aukce vín, která vydražili vinaři při otevření části valtického podzemí.