Nejdříve směřuje Valtičanka za zdravotními sestrami na odběr krve. Je to jedno z několika stanovišť, která jsou lidem ve středu od dvou do pěti hodin odpoledne k dispozici. „Mám zvýšený cholesterol, tak proto jsem přijela. Chci se ohledně cholesterolu trochu více informovat a poradit se. Postupně si to tady projdu," vysvětluje Lepková důvod své cesty.

Podle primářky interny Jitky Siegelové je Den srdce jednak pro lidi, kteří už mají nějaké projevy onemocnění, ale i pro ty, co chtějí vědět, jak nemoci srdce předejít. „Zaměřili jsme se na hlavní rizikové faktory. Máme tady také ukázky k výživě," ukazuje směrem k plným stolům. Leží na nich talíř s těstovinami, hned vedle rajská omáčka s knedlíky, rýže či zelenina. „U všech pokrmů jsou cedulky, které udávají počet kilojoulů. Je to taková pohodlná demonstrační ukázka, aby si to nemuseli lidé sami složitě vypočítávat," podotýká primářka.

JÍZDA NA ROTOPEDU

Místnost lemují stoly, na nichž leží různé letáky s poučkami a vysvětlivkami. „Kromě toho si se zájemci na dané téma promluvíme. Řeším s nimi například zdravý pohyb a především to, jak správně by měl člověk cvičit," zmiňuje jedna z přítomných doktorek.

Nechybí ani varovná upozornění o škodlivosti kouření. „Dále měříme hladinu krevního cukru, tlak a vypočítáme i index tělesné hmotnosti," vyjmenovává možnosti mluvčí nemocnice Radomíra Schweitzerová.

Jakmile člověk obejde všechna stanoviště, může vyrazit do další místnosti na zátěžový test, kde vyzkouší svoje síly. Netřeba se obávat. Stačí udělat několik temp na rotopedu. „Při šlapání měříme záznam EKG křivky a také tlak," říká Siegelová.

Nejde vždy jde ale pouze o pohyb či stravu. „Zdravé srdce je také o pocitech a o duševním rozpoložení. K tomu patří naše koníčky, záliby a také umění relaxovat a vnímat krásu," usmívá se žena.

Právě proto v nemocnici dostala své místo i výstava ručních prací personálu interního oddělení.