Strojník Vladimír Cigánek pracoval v dřevařské firmě Dendra sídlící u Moravské Nové Vsi přes dva roky. Ve čtvrtek si přišel pro výpověď. Byl s ní smířený. Krachující firma se podle něj zachovala k osmi desítkám zaměstnanců velmi seriózně.

„Společnosti se podařilo projít do insolvenčního řízení. Šéfové se snažili eliminovat dopad nejen na sebe, ale i na všechny zaměstnance. Všechno zařídili, zajistili si veškeré podklady, projednali to s úřadem práce a zajistili, aby lidé nezůstali na holičkách,“ chválil Cigánek postup vedení firmy. Popisuje ji jako velmi slušný rodinný podnik.

Dvacetiletá tradice

Dřevařská společnost Dendra Břeclav s provozovnou u Moravské Nové Vsi má na trhu se dřevem dvacetiletou tradici. Za tu dobu ji podle jednatele Ladislava Rylicha nikdy takové problémy nepostihly. Jak doplnil, nikdy se nezpozdil ani jeden termín výplat.

„Do této situace jsme se dostali z toho důvodu, že je nesmírný nepořádek při dodávání kulatiny, což je naše základní surovina,“ vysvětlil Rylich.

Loni se meziročně zvedly ceny české kulatiny o čtyřicet procent. Dendra na trzích, zejména v Itálii, kam převážně dodávala, konkurovala Slovákům, Němcům, Rakušanům či Rusům.

„Ti měli vstupní ceny o čtyřicet procent nižší než my. Dostali jsme se do situace, že splatnost našich závazků byla o něco delší. Přesto jsme dál pokračovali v činnosti. Ovšem v posledním týdnu jsme společně s právníky a ekonomy došli k rozhodnutí, že je solidní podat sami na sebe insolvenční návrh a řešit to tak, jak říká zákon,“ řekl Rylich.

Firma připravila zaměstnancům veškeré podklady a nasměrovala je, aby věděli, jak dál postupovat. Přijel kvůli tomu i zástupce úřadu práce. „Kolega s nimi vše domlouval, aby věděli, co předložit a vyplnit,“ sdělil ředitel kontaktního pracoviště úřadu práce v Břeclavi Lubomír Marko.

Prosincovou výplatu dostali pracovníci Dendry v pořádku. Peníze za leden, kdy už se v areálu firmy téměř nepracovalo, bude řešit insolvenční správce ve spolupráci s úřadem práce.

„Podle toho, co nám firma nabídla, si myslím, že se k nám zachovali slušně. Dostali jsme odstupné a nabídli i další pomoc,“ svěřila se také Hana Cigánková z Hodonína. Jak prozradila, neměla ve firmě, ve které pracovala tři roky, nikdy žádné problémy. Teď doufá, že si nebude muset hledat novou práci.

V dobrý konec věří i vedoucí výroby Dalibor Laub z Moravské Nové Vsi. „Jsem pořád optimista a doufám, že se najde partner, který pomůže výrobu rozjet,“ nechal se slyšet. Propuštěné zaměstnance totiž vedení společnosti informovalo o tom, že se snaží získat investory.

Jsou dvě možnosti

Rylich potvrdil, že firma zvažuje dvě možnosti. Jednou z nich je prodej. „Nebo nabídneme případnému zájemci podíly naší firmy, třeba třiatřicet procent. Pokud z jednání vyplyne, že bude chtít více, jsme schopní přistoupit na to, že mu necháme většinový podíl. Naše snaha je, aby se provoz a činnost zachovaly,“ zdůraznil Rylich.

Jak prozradil, dřevařská firma v současné době jedná se dvěma zahraničními firmami a dvěma tuzemskými. „Jednání je rychlé a výsledky zatím neznáme,“ dodal jednatel Dendry.