Posledním impulsem k přísnějšímu postihu se stala veřejná stížnost Mikulovanky představené pouze jako MM. Ta se pod vyjádření zaslané mikulovské radnici podepsala, kvůli obavám z nepříjemných reakcí ale zůstává v anonymitě. „Zkuste se někdy projít městem, zvlášť po sídlišti, a zjistíte, že téměř každý pejskař má psa na volno. Ti poté ohrožují děti. Mí přátelé zažili spoustu případů, že psi jejich dítěti snědli jídlo, skáčou po nich, mohou je poranit a podobně," uvedla žena.

Tvrdí, že jako majitelka několika psů při každodenním venčení čelí napadání zvířaty, která jsou puštěná na volno. „Jsem v šestém měsíci těhotenství a není příjemné odhánět cizího psa, u kterého se ani neví, zda je očkovaný, a ještě na vás skáče a může vážně ublížit mému nenarozenému dítěti. Situace v Mikulově je velmi nešťastná, ještě jsem nikde neviděla tolik volně pobíhajících psů," stěžovala si Mikulovanka.

VÍCE KOŠŮ

Podle místostarostky Marie Leskovjanové není žena jediná, kdo na problém upozorňuje. Vedení města chce být proto společně se strážníky nekompromisní. Reakcí se stanou pokuty, odvozy psů bez vodítka a dozoru do útulku či nový způsob kontrol. Strážníci vyrazí v civilu. „Městská policie bude takto procházet město, aby měla větší šanci postihnout neukázněného majitele, který po psovi neuklízí nebo ho nevede na vodítku," reagovala Leskovjanová.

Městská společnost Tedos, jež se v Mikulově stará například o technické služby, zvýší také počet košů určených pro zvířecí exkrementy. Zejména pak na sídlišti, kde je problémů nejvíce. „Doufám, že se situace zlepší a sankce nebude třeba uplatňovat příliš často," poznamenala místostarostka.

Názory na postih nenapravitelných provinilců lze slyšet i mezi dalšími chovateli. Patří mezi ně například Vladimíra Wunschová z břeclavské městské části Poštorná. V místech, kam chodí venčit, vidí puštěné stále stejné psy. „Dělají to pořád ti samí lidé. Když jsem s nimi o tom mluvila, řekli jen, ať se vyběhá. To ale přece nejde. Každý musí být za svého psa zodpovědný," říkala Wunschová.

PSA ZABIL NOŽEM

S udělováním pokut souhlasí. „Problém je to hlavně ve městech, stížnostem v Mikulově se vůbec nedivím," poznamenala chovatelka.

Případy, kdy zvíře pokousalo člověka, jsou na Břeclavsku spíše výjimečné. Alespoň v oficiálních policejních statistikách jich lze za poslední léta najít průměrně pět za rok. Zřejmě nejznámější je událost z Pavlova, kde pes před léty napadl dítě. Zachránil je otec, jenž zvíře usmrtil nožem. „Naštěstí k tomu došlo v zimě, kdy dítě mělo bundu, která zabránila prokousnutí. Podařilo se nám tehdy najít majitele, kterého jsme následně obvinili," vzpomněla policejní mluvčí Kamila Haraštová.