Třeba Hedvika Černínová řekla: „Rozhodně je to lepší. Za vedení Břeclavi tady nebylo nic. Co jsme se osamostatnili, máme vlastní hasičku, sběrný dvůr nebo byty pro důchodce. Co víc? Určitě to byl dobrý krok, neměnila bych."

Nebo Bohumíra Mlátilíková: „Je to lepší. Referenda jsem se tehdy zúčastnila a hlasovala pro odtržení. Pro byli také moji známí a rodina."

Stejně mluvili i další. Negativní dopad obyvatelé vsi nenapadl. Kromě zbrojnice si Ladenští cení například lepší úpravy obce nebo základní školy, kterou břeclavská radnice před referendem zrušila. To se následně stalo impulsem lidové volby.

Bývalý starosta okresního města Dymo Piškula, který vedl radnici právě v době ladenského referenda, přirovnal vztah Břeclavi a Ladné k špatnému partnerskému svazku. „Každé manželství, které nefunguje, nemá cenu, aby bylo pohromadě," glosoval rozdělení Piškula. Na dotaz, zda změnou Břeclav ztratila něco významného, odpověděl, že nikoliv. Naopak se jí podle něj ulevilo. „Jen to ukazuje na to, že každý starosta Břeclavi musí dělat všechno proto, aby všechny městské části byly spokojené. Jen takové město bude šťastné. Nesmíme zapomínat na historický vznik města. Jde o čtyři spojené obce," připomněl vývoj Piškula.

Podle něj tehdy Ladná odmítala nést náklady spojené s výhodami města: domovem důchodců, nemocnicí, případně sportovní zázemí. „Cítili se odstrkovaní a odešli. Přesto jsem se je snažil přesvědčit, že je spojení výhodné i pro ně. Do určité míry si to myslím doteď. Město s pětadvaceti tisíci obyvateli má na občana daleko větší příjem než menší obec," doplnil bývalý starosta a nyní šéf břeclavských sportovišť.

Starostka Ladné Renáta Priesterrathová vnímá rozdělení jako jednoznačné plus. „Ten, kdo to hodnotí jinak, si hraje na zarputilého odpůrce. I dnes se najdou lidé, kteří řeknou, že jsme měli být pod Břeclaví. Jsou to ale výjimky," reagovala Priesterrathová.

Rozchodem podle ní Ladná pouze získala. „Jen Břeclav ztratila peníze. Když vidíme, kolik nám jde peněz z přerozdělování daní… To všechno si Břeclav nechávala a používala pro sebe," dodala starostka.