Netradičnímu koníčku se věnuje Matějka už delší dobu. „Dřív jsem vyráběl spíš menší modely, jako plachetnici, tank, letadlo či samurajský meč,“ vypráví Matějka.

CHCE TO TRPĚLIVOST

Mravenčí práce vyžaduje podle něj především trpělivost. Přesto jej nikdy nenapadlo vzdát ji. „Mám rád klid a tohle byl vlastně můj způsob relaxace,“ říká muž, který na svém dosud největším díle pracoval přibližně deset let. Hlavně po nocích.

Při tvorbě sází zejména na svoji fantazii. „Nebaví mě tvořit něco podle předlohy či návodu. Všechny moje kousky, ať už je to korbel, soudek, plachetnice nebo cokoli jiného, vytvořím tak, jak si to právě namyslím. Improvizuji,“ popisuje držitel rekordu z listopadu 2016.

Tehdy přijeli do kulturního sálu v Novém Přerově lidé z agentury Dobrý den v Pelhřimově, která se stará o zápisy českých rekordů. „Zdeněk Matějka vytvořil z běžných dřevěných zápalek funkční kulečníkový stůl o rozměrech hrací plochy 210 na 105 centimetrů. Stůl je vytvořený přesně z 1 848 966 středních a malých zápalek, dále z pětatřiceti kovových vyvažovacích šroubů, nosného rámu a italské břidlice,“ popisuje do detailu zápis David Rafaj z pelhřimovské agentury.

Dílo oceňuje i Matějkův známý Jiří Šišpera. „Klobouk dolů, je to opravdu perfektní práce,“ vyzdvihuje muž.

Stůl ze zápalek je po dokončení plně funkční, hrají na něm však zatím jenom Novopřerovští. „Myslel jsem, že splní podmínky pro profesionální hru, ale musel bych udělat ještě nějaké úpravy, jako například silnější desku. S tím souvisí také následné zkrácení nohou, protože nabude výška stolu a tak dál. Ale to všechno až do budoucna, protože je to další velká investice,“ zmiňuje tvůrce, kterého výroba stolu vyšla přibližně na sto tisíc korun.

Tolik peněz zaplatil za víc než milion dřívek, sukno, koule a kamenné jádro. Dnes už se smíchem vzpomíná, že zápalky byly v letech příprav a lepení v Novém Přerově nedostatkové zboží.

NUTNÁ PAUZA

Nyní stojí kulečník ze sirek u rekordmana doma. „Trénuji na něm. Dřív byl vystavený v budově bývalého hostince. Nyní u nás v obci nejsou prostory se stálou teplotou, kde by mohl být trvale. Vlhko mu nesvědčí,“ objasňuje Matějka.

Od tvorby předmětů takových rozměrů si chce dát nyní pauzu. „Nic podobného v nejbližší době nechystám. To bych musel stůl hodně dobře prodat, abych se do něčeho podobného pustil. Ke kulečníku už jsem udělal navíc i jedno tágo, takže teď na něm jenom hrajeme,“ zmiňuje Matějka.

Kulečníkový stůl ze zápalek se objeví v novém tištěném vydání České knihy rekordů, která vyjde letos v září.

Kdo je Zdeněk Matějka
Narozený: 20. září 1977
Bydliště: Nový Přerov
Čím je zajímavý: Slepil kulečníkový stůl z přesně 1 848 966 zápalek a zapsal se tak do České knihy rekordů. Kulečník na něm lze normálně hrát.
Nová výzva: Plány na sestrojení další rekordní stavby ze sirek zatím nemá, to se ale může změnit.