Teď Juraj Maťas z Mikulova jako první člověk z Břeclavska dostal zlatý Janského kříž druhého stupně za sto dvacet bezplatných odběrů krve. Ve skutečnosti už ji ale daroval stošestadvacetkrát.

„Krev dávám už od roku šedesát šest, kdy jsem byl brancem v Třinci. V tamních železárnách se stalo hromadné neštěstí a oni nás jako vojáky povolali, abychom darovali krev,“ popisuje Maťas svůj první zážitek z darování životodárné tekutiny. „Nejdřív jsme soutěžili, kdo daruje víc, pak už hlavně ze solidarity,“ dodává.

Od té doby dochází tři až čtyřikrát ročně do nemocnice, aby svou krví pomohl potřebným. „Je to droga. Když tři měsíce nedávám, mám vysoký tlak a není mi dobře. Když mi krev odeberou, je mi zase skvěle,“ snaží se přiblížit pocit, když mu jehla zajede pod kůži.

Podle zdravotníků vystačí půl litru krve asi pro dva pacienty. „Mám skupinu B plus. Je mi jasné, že se může stát, že až ji budu potřebovat já, že nebude. Před časem jsem byl na operaci a řekli mi, že pro mě nemají krev, že si ji musím darovat sám,“ směje se sympatický penzista.