Brzký jarní úklid. I tak by se s nadsázkou dalo nazvat propouštění, které v těchto dnech na břeclavské radnici nabírá na obrátkách. Nový tajemník městského úřadu Zdeněk Opálka se spolu s vedením města dohodl na snížení počtu zaměstnanců. Opustit by jej mělo hned deset lidí, a to napříč všemi odbory.

„Konkrétní jména říkat nechci. Z každého odboru se propouštění bude týkat jednoho dvou lidí. V tuto chvíli z organizačních důvodů odejde deset lidí s tím, že dva další dali výpověď z vlastní vůle. Takže jich je celkem dvanáct. Místo vedoucí oddělení zahraničních vztahů a turistického informačního centra po Lence Bartošové se neobsazovalo a ani se obsazovat nebude. A to proto, že zaniklo. No a místa těch deseti, kteří dostanou výpověď, se také ruší,“ vysvětlil Opálka s tím, že zaměstnanci, kterých se propouštění týká, jsou nadbyteční.

„Počítáme s tím, že to bez těchto lidí zvládneme. Z toho důvodu to děláme. Jinak by to samozřejmě nemělo žádný smysl. Práce, kterou vykonávali, se rozdělí mezi ostatní zaměstnance. Jejich úvazky by tedy holt spadly na stávající úředníky. Pokud by práce měli o hodně více než dosud, tak bychom je za to beze všeho i ocenili,“ řekl tajemník.

S rozdáváním výpovědí se podle jeho slov počítalo už v souvislosti se slučováním a rušením některých odborů na městském úřadě. „Některé agendy by se mohly přeskupit, čímž bychom mohli docílit větší zastupitelnosti,“ sdělil Opálka.

Jak dodal, v praxi by to tedy vypadalo tak, že by se jedna věc neřešila na třech, ale pouze na jednom odboru. „Šlo by to například u místních poplatků, kde není potřeba, aby je řešil každý zaměstnanec sólo,“ popsal.

Dobré rozhodnutí?

Rozhodnutí vedení břeclavské radnice je současně i velkým očekáváním pro bývalého místostarostu Pavla Dominika ze sdružení Pro Region, které je nyní v opozici

„Opálka je dobře obeznámený s chodem úřadu, koneckonců už je tam dlouho. Na základě konzultací s vedoucími odborů nejspíš dospěli k tomu, že se bez těchto lidí úřad objede,“ nechal se slyšet Dominik.

„Stát snižuje příspěvek na výkon státní správy o deset dvanáct procent, takže se proti jejich rozhodnutí nedá nic říct. Asi je to tak i správně. A jestli to bude nebo nebude mít vliv na chod úřadu, se stejně teprve ukáže. Spíš si ale myslím, že to nějak dopadne. Ti, co na úřadě zbudou, si práci přeorganizují a rozdělí. Podle mého to bude v pořádku,“ zamyslel se Dominik, jenž se vrátil také k nedávné rezignaci vedoucích odborů.

„O staronových nebo nových vedoucích budou rozhodovat výběrová řízení. Pro mě je ale velmi důležité, jak dopadnou. Podle jejich výsledku bude totiž jasné, jestli byla tato akce vedená pod snahou zlepšit fungování úřadu nebo dosadit tam svoje lidi,“ poznamenal bývalý místostarosta města, který zdůraznil, že Pro Region k takovému razantnímu kroku nikdy nepřistoupil.

„I my jsme několikrát propouštěli, ale na druhé straně taky nabírali. Hlavně v letech 2002 a 2003, ovšem to byla zcela odlišná situace. Zanikaly tehdy okresní úřady a část kompetencí přecházela na města. Vznikaly nové odbory. Změny to tedy byly vynucené,“ hájí tehdejší rozhodnutí Dominik.

Například jednatel břeclavské reklamní společnosti Europrinty Zdeněk Filípek se však domnívá, že k propouštění mělo na městském úřadě dojít už dávno. A není sám.

„Dnes tam skutečně bují přezaměstnanost, proto si myslím, že je dobré, když se počty zredukují. Už to měli udělat dřív. V soukromé firmě by nešlo mít tolik zaměstnanců. Je to totiž obrovská ekonomická zátěž pro zaměstnavatele. Ten si velmi dobře rozmyslí, než někoho přijme, jestli se mu doopravdy vyplatí,“ poukázal Filípek.