Křepice, Šitbořice a Klobouky. Právě tyto místní organizace KDU–ČSL se po více než patnácti letech vrátily k Břeclavi. Dobrovolně. Na páteční okresní sněm oslabeného lidoveckého bloku v Brně–venkově už ani nevyslaly své delegáty. Naopak lidovci z Nikolčic tam přijeli pro odpověď na otázku, co dál.

„Dříve jsme od Břeclavi, kam jako obec územně patříme, přešli do Brna–venkova z toho důvodu, protože jsme do Brna všichni jezdili do zaměstnání. A do Břeclavi byl problém se dostat. Teď se ale situace změnila. Já mám po patnácti letech zaměstnání v Břeclavi a spádovost do Brna je horší,“ přiblížil hlavní důvod návratu předseda šitbořické organizace KDU–ČSL Jiří Daniel.

Současně ale přiznal, že při rozhodování hrála roli i neutěšená situace KDU–ČSL na Brněnsku. Řady lidovců tam v uplynulých měsících prořídly poté, co mnozí členové stranu opustili. A část z nich přešla do Kalouskovy TOP 09.

„Nebyl to hlavní důvod, ale také to k tomu trochu přispělo,“ připustil Daniel, který je v Šitbořicích radním. Sedmadvacet tamních lidovců podle jeho vyjádření doufá v to, že na Břeclavsku nalezne větší stabilitu a klid na práci.

„Já osobně jsem pro přechod zpátky pod Břeclav, když je strana na Brněnsku tak roztrhaná,“ předpověděla už v červnu další vývoj předsedkyně KDU–ČSL v Křepicích Anna Valová. Lidovecká základna se v této obci pohybuje kolem tří desítek členů.

Předseda lidovců na Břeclavsku Martin Prokeš usnesení všech tří členských schůzí se žádostí o přijetí zpět k Břeclavi přivítal. „Členové těchto organizací patřili k břeclavským lidovcům od počátku. Vzhledem k dopravní dostupnosti okresní kanceláře se však rozhodli změnit příslušnost k okresu Brno-venkov,“ připomněl důvod jejich odchodu k sousedům.

„Po více než patnáctiletém hostování jsme s radostí přijali žádosti o začlenění těchto tří místních organizací zpět do původních hranic okresu. Velmi si jejich rozhodnutí vážím. Umíme ocenit jejich práci a výsledky. Jedná se o tradiční lidovecké základny s velkým voličským potenciálem,“ okomentoval předseda lidovecké vlády okresu Břeclav přijetí staronových členů.

Jak dodal, lidovci na Břeclavsku tak v posledních dvou měsících posílili zhruba o stovku členů. A to i díky sedmi novým přihláškám, které přinesli zájemci z Klobouk, Ladné a Němčiček.

„Těší nás, že přichází mladá krev. Věkový průměr těchto nových členů se pohybuje v rozmezí od pětadvaceti do pětatřiceti let,“ pochvaloval si tajemník břeclavské okresní organizace Pavel Matoušek.

Hlavní neznámou nyní zůstává budoucnost nikolčické organizace KDU–ČSL. Ta podle Prokeše stále ještě nemá jasno v tom, jestli zůstane i nadále pod Brnem–venkovem, anebo se stejně jako sousedé z Křepic a Šitbořic vrátí zpátky pod křídla Břeclavi. Na rozhodnutí Nikolčických bude mít nemalý vliv i výsledek a atmosféra včerejšího okresního sněmu lidovců na Brněnsku.