Po dobu sedmi dní monitorovali v březnu Zaječští rychlost aut projíždějících Hlavní ulicí. Zjistili, že čtyřiapadesát procent řidičů překračuje nejvyšší povolenou rychlost, kterou je padesát kilometrů v hodině. Výsledky měření zveřejnili ve svých červencových Radničních listech.

Zarážející je fakt, že statistický dopravní modul, kterým rychlost měřili, se nacházel v místech přechodu pro chodce přímo u tamní mateřské školy. „Věděli jsme, že tam řidiči jezdí velice rychle. Překvapilo nás ale, že jsme nejvyšší rychlosti zaznamenali u aut, která jela směrem od nádraží, tedy do kopce. Především nákladní auta moc nebrzdí,“ přiblížila starostka Jana Hasilíková.

Natáčení filmu 3Bobule v Moravské Nové Vsi.
Natáčení 3Bobule: Hádek odhalí výrobu v kvevri. Po práci si dává sklenici vína

V obci momentálně řeší, jak zpomalit řidiče při vjezdu do Zaječí. „Nejspíš už příští rok bude kraj kompletně měnit povrch silnice na hlavním tahu. V tu chvíli už bychom chtěli mít jasno, jestli pořídit radar nebo retardéry. Mně by se líbil zpomalovací radar, ke kterému když se přiblížíte, svítí červená. Jakmile přibrzdíte, blikne zelená,“ naznačila Hasilíková.

týdenní měření v Zaječí
- měření se uskutečnilo v termínu od 5. do 11. března
- denně projelo v části Hlavní ulice v Zaječí u mateřské školy 2144 aut všech kategorií
- nejvyšší povolenou rychlost překročilo 54 % řidičů
- celkem ve čtyřech případech zachytil modul auta jedoucí 101 až 110 kilometrů v hodině
- rychlostí 91 až 100 kilometrů v hodině jelo 18 řidičů

Statistický dopravní modul, který Zaječští k monitoringu využili, vlastní město Hustopeče. „Tímto způsobem sledujeme průběžně všechny ulice v Hustopečích. Když jej nevyužíváme my, půjčují si ho starostové obcí Hustopečska, kde mají podobný problém jako v Zaječí,“ řekl Robert Novák z krizového řízení hustopečského městského úřadu.

Nyní poputuje přístroj do Starovic. „Chceme si ověřit domněnku, že u nás řidiči nedodržují nejvyšší povolenou rychlost. Ve Starovicích máme omezení zónou 30. Připadá mi, že jezdit rychle je aktuálně celospolečenský trend. Nám jde především o bezpečnost. Díky měření zjistíme, jestli musíme situaci řešit radikálně a hned, nebo jestli jsou neukáznění řidiči spíš výjimkou,“ zdůvodnil starovický starosta Antonín Kadlec.

Nejvíce problémů mají na hlavním průtahu obcí v místech přechodu pro chodce, kde děti chodí do sportovního areálu. „Je tam nepřehledná zatáčka. Podle mě tam řidiči jezdí i stovkou. No a samozřejmě nás zajímá i centrum obce s největším pohybem lidí,“ vyjmenoval Kadlec.

Ilustrační foto
Napadl a pokousal strážníka. Opilý muž chtěl ochránit stejně opilého bratra

Zkušenost s rychle jedoucími auty v obci má i Michaela Juráčková z Moravské Nové Vsi. „Nejvíc mě udivuje, že rychle jezdí nejen po hlavní, ale i v úzkých uličkách. Většinou jsou to mladí řidiči. A kromě toho jezdí po dědině jak šílenci i řidiči kamionů a autobusů,“ poukázala mladá maminka.