Mužáci z Pohořelic a okolí spojili své síly s dětskou cimbálovou muzikou Šatava, která hraje pod Základní uměleckou školou Pohořelice v Uherčicích, odkud většina dětí pochází.

„S nápadem natočit cédéčko přišli sami mužáci, kteří mě požádali o spolupráci. Tak jsem jim nabídl, že by se pro zpestření na nové desce mohla představit právě dětská cimbálová muzika,“ vysvětlil neobvyklé spojení vedoucí mužáků a také učitel na základní umělecké škole Ivo Farkaš.

Osm dětských muzikantů Šatavy ve věku od devíti do dvanácti let se lidem zatím předvedlo pouze na různých akcích nebo koncertech v Pohořelicích a okolí.
Název jejich cimbálové muziky vznikl od říčky, která protéká kolem Uherčic. Jak s úsměvem prozradil Farkaš, hlavní úderná houslová letka je právě z této obce.

Nová deska vznikla nejen za pomoci sponzorů, ale také pohořelické radnice. Díky štědrosti lidí se podařilo vydat tisíc kusů. „Cédéčko nese stejný název jako jedna z písniček. Když ji slyšel pohořelický starosta, tak navrhl, aby to bylo pojmenování i pro desku. Takže nám vlastně dobře poradil,“ přiznal Farkaš s tím, že pokud se mužáci rozhodnou s dětmi vydat i další desku, ponese určitě název V dobrém sme sa zase zešli.

Zájem o křest v sále tamní radnice byl podle vedoucího obou souborů opravdu velký. „Potvrdilo se mi, že i přestože má lidová muzika v médiích čím dál méně prostoru, tak lidé si ji chodí poslechnout na mnoho akcí. Ukázalo se to i v Pohořelicích, když zavítali třeba na svatomartinské akce, na křty vín nebo i na dnešní křest cédéčka. Lidová píseň bude určitě žít dál,“ podotkl spokojeně.

Prodej alba umožní souborům pořádat další zajímavá setkání s lidovou hudbou. „Buď bychom sami něco podnikli, třeba k nám zvali jiné cimbálky, nebo bychom aspoň pomohli. Peníze použijeme třeba i na navýšení počtu hudebníků,“ prozradil.

Mladá cimbálová muzika se už do povědomí lidí zapsala. Zatím především krásnými kroji, ale pomalými krůčky vzhůru stoupá i co se týče hudby.
Výtěžek křtu chtějí pořadatelé věnovat nadaci Klokánek. „Lidovost spočívá nejen v naší písničce, ale když se zaposloucháte do textů, tak z nich čiší dobrosrdečnost lidí. Takže jsme i my chtěli pomoci,“ podotkl vedoucí.