„Zájemců o včelaření bylo více a tady v okolí je to taková tradice. Takže jsme se pokusili podat žádost o podporu z dotačního programu Jihomoravského kraje Podpora včelařství. A uspěli jsme,“ pochvaluje si ředitelka Základní školy Boleradice Milena Plocková.

Z pětatřiceti­tisícové dotace se nakoupily tři úly, včelstva, ochranné pomůcky pro děti a vybavení do učebny.

Nejobtížnější bylo na začátku najít kvalifikovaného odborného vedoucího kroužku. Nakonec se tohoto úkolu zhostil Radko Nádeníček z Boleradic. Vedoucími kroužku jsou dva pedagogové z boleradické školy – Pavel Kabela a Miroslava Vavriková.

„Jde o to, aby se naučily pracovat s včelkami beze strachu. Pan Nádeníček jim třeba vysvětluje, že když se ohání a dělají prudké pohyby, tak to včelka bere jako nebezpečí. Ve včelíně se děti musí naučit chovat, aby ztratily strach,“ vysvětluje ředitelka.

Do kroužku zatím chodí pět školáků. „Jsou to většinou děti z rodin, kde je nějaká tradice nebo se buduje vztah k přírodě. A věk? Máme tam prvňáka i páťáky,“ prozrazuje Plocková.

O tom, že je včelařství zajímavé a zábavné, už se přesvědčilo více dětí z boleradické školy. Dočkaly se přednášky a pracovní dílny. „Přednáška byla zajímavá, dotazů padalo hodně, ti mladší málem nepustili pana Nádeníčka ke slovu,“ usmála se ředitelka.

Dětem se velmi líbila i závěrečná ochutnávka několika druhů medu. A to ještě čekala dílnička výrobků z vosku, kterou si připravili manželé Partykovi z Morkůvek. Děti si pak svoje výrobky odnesly domů