Slaninová společně s kolegyní Petrou Kouřilovou připravila na sobotu program ke Dni dětí s originálním názvem. Ženy oslovily několik „dětských" organizací působících v Břeclavi, aby se akce také zúčastnily. Podmínkou bylo upéct a přinést buchty. Uspěly. „Co chtějí prodávat a jak na sebe návštěvníky upozorní, už je na nich," říká Slaninová, jež s kolegyněmi upekla rovnou čtyři druhy.

A jaká že by podle ní měla být správná buchta? „Hlavně by neměla být suchá, ale naopak šťavnatá. A výjimečná tajnou ingrediencí," odpovídá žena.

Buchtafest se ve městě koná vůbec poprvé, pořadatelky ale doufají, že ne naposled. Rády by z něj udělaly tradici, která se Dnem dětí pevně splyne. „Děti naše radost, buchty naše slabost."

Program se nese v komorní atmosféře. Žádná tlačenice, žádná nouze o místa k posezení a popovídání. „Nemám ráda megalomanské akce, spíše takové, kde není až tolik lidí. Lze se v klidu rozhlédnout a pochutnat si," míní Slaninová.

Děti po dvoře knihovny, kde se akce koná, běhají s malůvkami na tváři, plní drobné úkoly a stejně jako jejich dospělé doprovody si pochutnávají na buchtách a bílé kávě.

Majáček spadá pod charitativně – ekologické sdružení Aided-Eu. V Charvátské Nové Vsi funguje déle než půl roku. „Lidé darují hračky, některé z nich úplně nové. Chtěly jsme, aby měly své využití. Také proto jsme založily centrum, jehož členy už je kolem čtyřiceti lidí. Máme program pro děti od devíti měsíců do patnácti let. V létě pak připravíme skoro na každý týden příměstský tábor," doplňuje Slaninová.