V obci jsou podle starostky nepříjemnosti s asi pěti čtyřkolkami, na kterých jezdí děti od dvanácti do patnácti let. „Lidé si stěžují hlavně na hluk a na to, že děti jezdí po chodnících, cyklostezce nebo v parku. Zatím se žádná nehoda nestala, ale od obyvatel slýchám, že už párkrát málem ke střetu došlo,“ sdělila Dominová.

Dosud si stěžovalo asi šest lidí. „Nedávno jelo nějaké dítě na čtyřkolce u nás po ulici na jednosměrné silnici v protisměru. Druhé dítě za ním stálo na zadních blatnících,“ komentovala obyvatelka Pasohlávek výzvu na Facebooku.

Screenshot z webových stránek BBC, která píše o zničených dýních v Kurdějově.
Smashing pumpkins: o zničených dýních v Kurdějově píše i britská BBC

Starostka zatím situaci neprobírala s městskou policií, o stanovisko požádala Odbor dopravy. „Zatím ani nemám výklad, jestli ty děti na motorovém vozidle mohou jezdit, když nejsou plnoleté a nemají řidičské oprávnění. Momentálně k tomu asi není ani jednoznačná legislativa. Umím si představit opatření třeba v podobě konkrétní výzvy rodičům,“ uvedla Dominová.

Podle koordinátora Besipu pro Jihomoravský kraj Pavla Čížka se taková situace dá řešit těžko. „Někdo dětem ty čtyřkolky pořídil a oni si užívají volného času. Pasohlávky nejsou zase tak velké, aby to představovalo významný problém, jejich vedení by mohlo třeba poučit obyvatele v diskuzi," zamyslel se Čížek.

Nádherné fotografie z parku v Lednici. Čtenářka zachytila kouzlo mrazivého rána
Nádherné fotografie z parku v Lednici. Čtenářka zachytila kouzlo mrazivého rána

Další řešení by podle něj mohlo spočívat v přizvání policistů, kteří by prošetřili, jestli mají lidé příslušné doklady a oprávnění. „Vyžadované oprávnění záleží na typu vozidla. Také samozřejmě hrozí zranění. Jízda sice může být zajímavá adrenalinová zábava, na druhou stranu představuje nebezpečí," doplnil Čížek.