Za vyšetření u lékaře nebudou od středy děti do 18 let platit třicetikorunový regulační poplatek. V lékárnách nám bude odečten třicetikorunový poplatek od doplatku za lék, bude-li vyšší než třicet korun. V Poslanecké sněmovně v úterý navíc začíná další kolo bitvy o poplatky. Opozice a kraje je chtějí zrušit úplně, senátní novela jim nestačí.

Od 1. dubna také začnou úřady vydávat zcela nové cestovní pasy, jež budou vybaveny otiskem ukazováčku pravé ruky majitele.

Ani podnikatelé nepřijdou na apríla zkrátka. Od tohoto data si budou moci nakupovat firemní vozy levněji díky odpočtu daně z přidané hodnoty u osobních automobilů. Dosud totiž mohli podnikatelé odečíst DPH jenom u užitkových vozů.

Od 1. dubna: děti nemusí platit u lékaře

Děti do osmnácti let od středy nezaplatí za své vyšetření u lékaře třicetikorunový regulační poplatek. Prvním dubnovým dnem totiž začíná platit novela, která je této povinnosti zbavuje.

Kromě nezletilých uleví novela také lidem starším 65 let. U nich, stejně jako u dětí do osmnácti let, snižuje ochranný limit z 5000 na 2500 korun. V lékárnách navíc třicetikorunový poplatek lékárníci odečtou od doplatku, pokud bude vyšší než třicet korun.

Od všech poplatků ve zdravotnictví jsou osvobozeny ještě děti v dětských domovech, výchovných ústavech a děti svěřené do pěstounské péče. V takové podobě přijal úpravy Senát.

Kompletně zrušit!

Opozici však tento senátní kompromis nestačí, a tak dnes hodlá ve sněmovně podat návrh, jímž by se všechny regulační poplatky kompletně zrušily.

„Přijetí zločinné daně z práva na zdraví padá na hlavu koalice,“ prohlásil po posledním hlasování ve sněmovně šéf poslaneckého klubu KSČM Pavel Kováčik.

Právě komunisté nyní opět předkládají návrh na zrušení poplatků. Se stejným návrhem přišel také Moravskoslezský kraj.
Ministerstvo zdravotnictví považuje krok opozice za nezodpovědný. „Na jedné straně se vláda a ministerstvo snaží eliminovat dopady krize na zdravotnictví a pacienty, a na druhé straně opozice a kraje navrhují opatření, které krizi jen prohloubí. Pokud by se jim to podařilo, tak bychom se vrátili do roku 2005, kdy byla péče regulovaná a zdaleka se nedostala všem potřebným,“ prohlásil první náměstek ministryně zdravotnictví Marek Šnajdr a dodal, že díky poplatkům se podařilo v minulém roce přesměrovat až deset miliard korun na vysoce specializovanou péči.

Proti poplatkům dlouhodobě vystupuje Svaz pacientů. „Výsledky posledního hlasování jsou plivnutím do tváře pacientů. Vládní koalice sice mluví o tom, že se uleví pacientům do osmnácti let, ale to je jen poloviční pravda. V nemocnicích a lékárnách mají platit nadále. Trváme i nadále na tom, že jsou poplatky v rozporu s Listinou lidských práv a svobod,“ prohlašuje prezident svazu Luboš Olejár.

Zdravotní poplatky se od prvního února nevybírají v krajských zdravotních zařízeních. Každý kraj ale formou darů proplácí různé poplatky.

Zrušení poplatků už jednou sněmovnou prošlo. Senátoři ho však vrátili s pozměňovacími návrhy a poslanci pak nesehnali 101 hlas na to, aby je přehlasovali. V senátní podobě proto začne novela platit už zítra.

FILIP SUŠANKA

…otisky prstů v pasech

Kdo si od zítřka zažádá o nový cestovní pas, získá ho jen za otisk ukazováčku pravé ruky. Od 1. dubna začnou úřady vydávat doklad tímto biometrickým údajem jak dospělým, tak i dětem od šesti let. Stanovení této věkové hranice pro snímání otisků obsahuje návrh zákona o certifikaci veřejných dokladů s biometrickými údaji.

Podle ministra vnitra Ivana Langera se kabinet snažil o zajištění co největšího komfortu pro rodiče. Některé státy totiž povinnost zavádějí už pro tříleté děti. Podle Langera jsou takové otisky prstů pro účel kontroly v podstatě nepoužitelné.

Vlastní pasy kvůli cestě do zahraničí nemusejí mít děti do 10 let, mohou je mít uvedeny v pasu rodiče. Děti starší pěti let můžou dostat vlastní pas na dobu pěti let. Rodiče se přitom nemusejí obávat, že dětské pasy budou muset často aktualizovat s tím, jak děti porostou. Platnost prý budou mít stejnou jako doklady dospělých.

Dosavadní cestovní pasy zůstávají v platnosti po dobu, která je v nich uvedena.

(jk)

…firemní auta levnější

Ani podnikatelé nepřijdou na apríla zkrátka. Od tohoto data si budou moci nakupovat firemní vozy levněji díky odpočtu daně z přidané hodnoty u osobních automobilů. Doposud totiž mohli podnikatelé odečíst DPH jenom u užitkových vozů.

S návrhem na odpočet DPH u osobních aut pro podnikatele přišel ministr financí Miroslav Kalousek. Podle něho se jedná o systémové protikrizové opatření.

S tím souhlasí i místopředseda ČSSD Milan Urban. „Vyšší prodeje aut pomohou udržet zaměstnanecká místa například ve firmách, které se podílejí na výrobě komponentů pro automobily,“ uvedl pro Deník.

Úspory podnikatelů se mohou pohybovat v mnoha desítkách tisíc korun. Například u vozu za šest set tisíc korun může být cena nižší zhruba o sto tisíc. Navíc zmizí praxe, kdy se montovaly do interiérů vozů takzvané mřížky, díky nimž se z osobního vozu stal užitkový, a DPH se mohlo odečíst. Čas od času takovou úpravou prošly i vyloženě luxusní vozy.

(vj)

…a oběti beze jména

Kdyby mafiána Františka Mrázka nezastřelili před třemi lety, ale zítra, čtenáři by se o jeho smrti nejspíš vůbec nedozvěděli. Souhlas se zveřejněním informací o své osobě by totiž musel novinářům dát buď Mrázek sám, nebo někdo z jeho rodiny.

Pouhou bezejmennou obětí by zůstal i kontroverzní přítel Jiřího Paroubka, podnikatel Václav Kočka ml. Veřejnost by mohla znát jen jméno jeho kata Bohumíra Ďuričku.

„Na svědomí“ to má vládní novela trestního řádu z pera ministra spravedlnosti Jiřího Pospíšila, která právě 1. dubna vstupuje v platnost. Ta pod hrozbou pětimilionové pokuty a pětiletého vězení zakazuje zveřejňovat osobní údaje obětí trestných činů, stejně jako policejní odposlechy. S jedinou výjimkou: Pokud to není ve veřejném zájmu.

Co přesně je za veřejný zájem možné považovat, však novela neříká. Absolutní zákaz cokoliv zveřejnit pak platí u dětských obětí. Politici se tak pro příště chtějí vyvarovat hysterii, která potkala například dětské oběti týrání v Kuřimi.

(jk)