Červená. Oranžová. Zelená. A jedem. Jedna skupinka cyklistů se vydává doprava, druhá na složité křižovatce rovně. Nedaleko odtud je čeká kruhový objezd a železniční přejezd. Desítky žáků z řady jihomoravských základních škol přijelo v pondělí na dopravní soutěž do Mikulova. Právě včas. Vedení města totiž v tamním amfiteátru otevřelo opravené dopravní hřiště. Poslouží například i dětem z Břeclavi, kde už hřiště řadu let nefunguje.

„Dopravní hřiště v amfiteátru jsme používali i před opravou. Ale jen omezeně. Děti i učitelé měli k dispozici pouze přenosné dopravní značení a povrch hřiště už nevyhovoval. Dětem se věnovat prostě musíme, tak i z toho důvodu jsme se rozhodli pro opravu. Nemělo by sloužit jen pro závody, ale hlavně na výuku. Chtěli bychom, aby bylo otevřené i v týdnu pro veřejnost,“ shrnul důvody více než milionové investice vedoucí odboru dopravy na mikulovské radnici Miroslav Šula.

Jak dodal, milion korun získalo město od Jihomoravského kraje, které dopravní výchovu podporuje.

Nově opravené hřiště už bude mít stále dopravní značení. „Mělo by teď splňovat veškeré parametry na výuku a soutěž. Počítáme s tím, že hřiště budou využívat školy z celé oblasti. Byla by to pro ně celodenní akce, kde by se žáci nejen naučili, jak mají jezdit, ale také by získali základy první pomoci,“ vyjmenoval rýsující se možnosti Šula.

Po hřišti touží i Břeclavané

Na pondělní krajské kolo dopravní soutěže dohlíželi i městští strážníci a dopravní policisté. Bedlivě sledovali každý přestupek. A na dětech byla hned znát nervozita, aby nezpůsobily dopravní kolaps.

„Hřiště se mi líbí. Je rozhodně pěknější a větší než to původní. Ve škole máme výuku dopravní výchovy, ale praxe je mnohem lepší,“ byla přesvědčená učitelka Bronislava Trčková ze základní školy v Dolních Dunajovicích.

Po dopravním hřišti volají už i lidé v Břeclavi. A podle vedoucího odboru správních věcí a dopravy břeclavské radnice Miroslava Čapky se ho možná brzy dočkají.

„Z Mikulova jsme nabídku na využívání hřiště dostali. Takže teď bude záležet na školách. V Břeclavi ale přesto chceme najít nějaký prostor, kde bychom postavili nové dopravní hřiště. Byli bychom rádi, kdyby tady opět bylo,“ uvedl Čapka s tím, že i Břeclav dostala nabídku dotací od kraje. A hřiště by ve městě bylo potřeba.

Čapka si jej umí představit třeba na největším sídlišti Na Valtické. Podle něj sice je dopravní výuka v osnovách škol, ale je docela vágní.

„Komplexní systém průpravy dětí pro pohyb v dopravě se jistě vyplatí. Nejen pro zažití pravidel dopravního provozu, ale i pro to, co se může stát, když se pravidla nedodrží,“ zamýšlel se Kamil Balga z Břeclavi, který si vzpomněl na školní výlety na dopravní hřiště.