Vše o psech se děti dozvěděly od veterinářky. „Radila jsem jim, jak se třeba bránit proti pokousání. I když je pravda, že pokud se na vás pes rozběhne a chce zaútočit, je to už těžké. Nicméně jsem se snažila hlavně těm starším vysvětlit, jak se k psům chovat, aby k útokům vůbec nedocházelo,“ popisuje cíl své návštěvy základní školy veterinářka Zdenka Dobešová.

Žáky i učitele mnohdy zaskočila. Své dva psy, které s sebou přivezla na ukázku, má totiž výchovně dobře zvládnuté. Takže si mohla dovolit je potahat za nohu nebo se jim podívat na zuby. A její svěřenci trpělivě drželi a nebylo na nich poznat, že by chtěli zaútočit.

„Dá se naučit, jak psa potrestat nebo se mu účinně bránit. Je důležité, abych to dětem řekla, protože to oni a mnohdy ani jejich rodiče nevědí. Přestože mám praxi zatím jen krátce, tak už vím, že psi jsou nevychovaní. Není to problém u větších plemen. Jenže lidi nenapadne se přijít poradit, aby věděli, co a jak dělat,“ zamýšlí se mladá veterinářka.

Protože byl čtvrteční den zaměřený na zdraví, tak se žáci dozvěděli také informace o nemocech, které mohou případně od svého mazlíčka, který není správně naočkovaný, chytit.

Jak se chovat

Žáci sedmé třídy si pro své spolužáky pro změnu nachystali jiné téma. A to, jak se chovat, když se zraní jejich kamarád nebo se třeba dostanou k dopravní nehodě.

„Připravili jsme si tento program proto, abychom spolužáky, ty větší i menší, naučili základní prvky první pomoci,“ usmívá se Broňa Radkovičová. Sama se zatím nesetkala s tím, že by musela někomu pomáhat, ale ví, že je dobré informace o poskytování pomoci mít.

„Naučili jsme se to ve škole, takže teď budeme vědomosti předávat dál,“ vysvětluje. Děti si tak vyzkoušeli obvazování krvavých ran nebo dávání dlahy. „Naše výuka je snad bavila. A určitě se i něco naučili,“ dodává.