Rybářský, horolezecký, taneční, dramatický nebo vodácký. Takové a mnohé jiné tábory čekají toto léto na děti na Břeclavsku. Ne vždy letní tábor znamená sbalit kufr a odjet do neznámého koutu země. Domy dětí a centra pro volný čas nabízí i takzvané příměstské tábory.

Jejich účastníci nikam necestují. Zůstanou doma a do centra volného času každý den dochází. „Pro účastníky příměstských táborů jsme přichystali program od rána do odpoledne, většinou do pěti hodin. Po tuto dobu se o ně staráme. Potom jdou domů,“ vysvětlil ředitel hustopečského centra volného času Bořivoj Švásta.

Podle něj je o příměstské letní tábory letos nebývalý zájem. „Letos se tábory naplnily velmi rychle. Řekl bych, že nejrychleji za posledních pět let. Některé tábory jsme měli obsazeny už na konci března,“ popsal letošní zájem o prázdninové aktivity Švásta. Mezi ty nejzajímavější v Hustopečích patří tábor s koňmi. „Na tomto táboře se děti o koně starají, učí se na nich jezdit. Zájem je veliký, ale máme omezenou kapacitu. Na dvacet dětí máme dvanáct koní,“ nastínil program hustopečského tábora Švásta.

Trendem jsou příměstské tábory

Program příměstských táborů připravili i Pohořeličtí. Kromě sportovního, na kterém si děti zahrají a seznámí se s pravidly míčových her, nabízí pohořelické centrum volného času i příměstský taneční tábor. „Děti se naučí základy breakdance nebo hip–hopového tance. Kdo bude chtít, může se naučit i roztleskávat,“ nastínil náplň akce pedagog volného času Dušan Hauser. Tento tábor není omezen věkem. Ze zkušeností z minulých let Hauser ví, že nejlepší je promíchání věkových skupin dětí. „Ti nejmenší tanečníci pak od těch větších a zkušenějších leccos okoukají,“ řekl.

I ostatní domovy dětí se mohou chlubit pestrou paletou táborů. Břeclavská Duhovka nabízí kromě klasických zážitkových táborů výuku angličtiny. Tábořit mohou i rodiče s dětmi. Ti se na týden promění v indiány. Spát budou v týpí.

Mikulovský dům dětí a mládeže připravil pro zájemce program přímo detektivní. „Jeden náš tábor je tematicky zaměřen na americkou vyšetřovací službu. Děti si budou hrát na agenty FBI,“ uvedla mikulovská pedagožka volného času Alena Židelová.

Bohaté nabídky táborů si cení i někteří rodiče. Čtyřnásobná matka Andrea Gergelová z Lanžhota posílá své děti na tábor téměř každoročně. Dvě její dcery už odrostly a na táborech působí jako instruktorky. „Nejdůležitější je vybrat správný tábor. Hlavně, aby se na něm děti zabavily a aby se o ně vedoucí dobře postarali,“ poradila ostatním rodičům při výběru správného tábora.