„Děti dělaly na toto téma celoroční projekt. První, co nás napadlo, když jsme mapovali ekologickou problematiku, byla záležitost odpadů. Sbírali jsme materiály a přicházely nápady. Jak vidíte, vyprodukovali jsme toho opravdu hodně,“ ukazovala na několik panelů s obrázky a texty k třídění odpadů učitelka Jaroslava Kubíčková.

„Cílem bylo hlavně to, aby děti, které se učí ekologii ve škole, si to prožily v praxi. Ten požitek jim dá nejvíc,“ podotkla Kubíčková. Do projektu se zapojily děti z druhého stupně školy.

Nejprve je čekaly terénní práce. „Děti mapovaly černé skládky, počet kontejnerů, odpadkových košů. Pak dělaly mapky současného stavu a kde by měly být další koše a kontejnery. Spolupracovali jsme na tom s firmou Ekokom a hnutím Fair Trade,“ řekla Kubíčková. Žáci se byli podívat i na skládce společnosti Hantály, která odpad sváží.

Žáci sbírali i tříděná víčka, jichž se jim podařilo nashromáždit asi dva metráky. Udělali z nich obrazy, které věnují lanžhotskému domu s chráněnými byty.

Na Ekoden se včera přišli podívat jak dospělí návštěvníci, tak i děti z tamní mateřské školy. O třídění odpadu jim přednášely samy žáci druhého stupně základní školy. „Je to k zamyšlení, když si čteme, čemu všemu netřídění odpadu škodí. Proto jsme se poučili, čím bývají označené obaly a do jakých kontejnerů patří,“ poukázal patnáctiletý žák Brian Pašek.

Význam akce podpořil i lanžhotský starosta František Hrnčíř. „Je to velice dobrý nápad. Přispěje to nejen ke zlepšení třídění odpadů co se týče školáků, ale měli by si z toho vzít ponaučení hlavně dospělí. Pokud budeme třídit, tak jak třídíme, tak se není čemu divit, že se stále poplatky za odpady zvyšují,“ posteskl si Hrnčíř.