„Tento projekt byl pro nás přínosný v tom směru, že jsme byli schopní od kantorů, se kterými jsme se sešli, vyčíst jejich požadavky a najít nástroje, jak proti drogám bojovat. Je třeba na tom stále pracovat,“ podotkla zakladatelka nadačního fondu Ledňáček Michaela Cibulková.

Někteří žáci a studenti si podle ní samozřejmě dělali z ankety legraci, což se ostatně dalo očekávat. Řada odpovědí ovšem Cibulkovou, matku patnáctiletého hocha a desetileté dívenky, šokovala. „Co mě hodně zarazilo a překvapilo, je zkušenost některých dětí, které k drogám přivedly rodinní příslušníci,“ uvedla.

Mezi nejčastěji se opakujícími odpověďmi například sedmadvacet dotazovaných odpovědělo na otázku, zda se setkali s drogou u někoho ve svém okolí, že ano, například u kamarádů.

Nejčastěji zmiňovanou drogou v anketě byl alkohol, a to ve čtyřiačtyřiceti případech. Nechyběla ovšem ani „tráva“ či dokonce tvrdší drogy jako heroin či LSD.

Nadační fond uspořádal anketu u příležitosti výstavy zkušeného českého fotografa Jindřicha Štreita nazvané Cesta ke svobodě. Snímky s drogovou tématikou zaplnily břeclavskou synagogu.

Cibulková chce ve spolupráci se Štreitem pokračovat. Třeba doplněním dalších materiálů do škol. „Rozešleme tam i propracovanější anketní otázky, z nichž vzejdou konkrétnější čísla. Plánujeme i sezení studentů a žáků na školách s lidmi, kteří se věnují drogové problematice,“ uvedla zakladatelka Ledňáčka.