„Příběh je podle skutečnosti. Začíná nevinně. Dva lidé poprvé vyzkoušeli cigaretu, trávu, alkohol, poprvé nabourali. Jejich život se naklání k drogám, které užívají. Konec je ale ponurý,“ uvedl velitel mikulovských strážníků Jiří Hamerník.

Program je určený pro rodiče a děti od deseti let. Školy mají prohlídky zdarma, ostatní zaplatí v Břeclavi a ve Znojmě dvacet korun, v Mikulově padesát. Prohlídka trvá asi dvacet minut.

Ve čtvrtek a v pátek se chystá projít vlakem i zhruba dvě stě žáků mikulovské základní školy ve Valtické ulici. „Seznámí se s jednotlivými etapami závislosti na drogách. V posledním vagonu mají být jasně vidět následky užívání drog,“ řekl ředitel Rostislav Souchop.

Město Břeclav na vlak přispěje z rozpočtu necelými sto tisíci korunami, Znojmo necelými dvěma sty tisíci, Mikulov má náklady asi 240 tisíc. „Sto tisíc pokryje dotace z Jihomoravského kraje,“ zmínil Hamerník.

Ve středu se v Mikulově koná pracovní setkání, kde si budou vyměňovat zkušenosti s drogovou problematikou policisté z České republiky, Slovenska i Rakouska.

Protidrogový vlak má i kritiky. Jedním jsou Podané ruce. Společnost pomáhá lidem v obtížných situacích. „Projekt je v rozporu s dobrou praxí v oblasti primární prevence a nenaplňuje standardy kvality ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy,“ sdělila za společnost Jarmila Bajerová.

Autor projektu Protidrogového vlaku Pavel Tuma to odmítá. „Je to konkurence, která se bojí, že náš program je lepší. Záštitu ministerstva školství máme, podporuje nás Národní protidrogová centrála. Uspěli jsme v Německu,“ reagoval.

Protidrogový vlak: termíny
∙ Břeclav – 21. 11.
∙ Mikulov – 23. – 24. 11.
∙ Znojmo – 27. – 28. 11
∙ Pro školy: 8.00 – 14.20 (zdarma)
∙ Pro veřejnost: 15.30 – 18.20 (20 – 50 korun)