Vedení města proto teď „nažene" úředníky do práce i o víkendu. „Rozhodli jsme se pro mimořádný úřední den v sobotu šestadvacátého května. Bude určený převážně pro vyřízení pasů pro děti. Úředníci budou k dispozici mezi osmou hodinou dopoledne a druhou odpoledne. Nebude však možné se objednat přes objednávkový systém," sdělil Ján Janovíček z odboru správních věcí a dopravy.

S dítětem musí přijít jeho zákonný zástupce. S sebou by měl mít občanku nebo pas a rodný list dítěte. K ověření státního občanství dětí doporučují úředníci vzít i rodné listy rodičů. Žádost a fotografii pořídí žadatelé na místě.

„Chceme vyjít lidem vstříc. Byť jsme pořídili třetí pracoviště, ukázalo se, že žadatelů neubylo. Naopak. Je před dovolenými, fronty zůstaly stejné," přiznal tajemník břeclavské radnice Zdeněk Opálka. Pátky podle něj úředníci potřebují na zpracování dat.

Předevčírem zvládli v Břeclavi „zúřadovat" rekordních sto padesát cestovních pasů. A nápor nepolevuje, zejména v pondělky a středy. „V tyto dlouhé úřední dny bývá skutečně plno. Stává se, že na některé později příchozí už se nedostane. Řešením je chodit v úterý a ve čtvrtek, kdy lidí nebývá tolik. Například dnes ve tři čtvrtě na dvě už nebyl na pasovém nikdo," uvedl včera Janovíček.

Kdo spoléhá na rezervaci termínu přes internet, má smůlu. Elektronický objednávkový systém hlásí plno až do dvanáctého července. „Pokud se sobota osvědčí, lidé projeví zájem, budeme v sobotních úředních dnech pokračovat. Aspoň do prázdnin, abychom stihli pokrýt požadavky všech, co míří na dovolenou," slíbil vedoucí oddělení evidence obyvatel, občanských průkazů, cestovních dokladů a matriky v Břeclavi.

Nárůst o polovinu

Až osmdesát žádostí o vydání cestovního pasu nyní denně odbavují v Hustopečích. To je podle Štěpánky Kadlečkové z hustopečské radnice o téměř padesát procent více než obvykle. Přibližně dvě třetiny tvoří žádosti o dětské pasy.

„Úřednice se musí obrnit trpělivostí, protože pracují v časovém i psychickém presu. Nářek a výskot čekajících dětí je občas slyšet až do druhého patra, ale zvládají to perfektně," vyjádřil se vedoucí hustopečského správního odboru Miroslav Svoboda.

Jen za duben se oproti loňsku zvýšil počet žádostí o cestovní pasy o 166 zájemců. „Úřední dny jsme rozšířili už od ledna, s náporem jsme počítali. Na úřadě jsme nyní žadatelům k dispozici i v úterý a čtvrtek, vždy do dvanácti hodin," připomněl Svoboda.

Zájemci o cestovní pas se mohou také v Hustopečích objednat na úřad přes internet. „Na internetových stránkách města je k dispozici i služba Monitor přepážek. Lidé si díky ní mohou ověřit, kolik žadatelů čeká v daný moment na vyřízení," poradil vedoucí správního odboru na hustopečské radnici.