Podpora dětského folkloru fungovala v Hustopečích i v minulosti. Především pod záštitou základních a mateřských škol. „To byla největší změna. Dříve naše chasa jenom vypomáhala. Nacvičování tanců na vystoupení se ujaly paní učitelky. My jsme jen zařizovali kroje a další potřebné věci," řekl vedoucí folklorního kroužku Pavel Košulič. Rovněž připomněl, že první dětský ples byl před jedenácti lety.

Chasa se na podzim roku 2013 rozhodla, že je načase vychovávat své mladé nástupce a obnovit tradici dětských krojových plesů.

Příprava do chasy

Každé páteční odpoledne se tak sál společenské domu v Hustopečích plní malými tanečníky. „Zájem je velký. Teď tam máme kolem třiceti dětí ve věku od čtyř do dvanácti let a stále se hlásí nové," pochvaloval si Košulič.

Společně s lektorkou Sabinou Novotnou učí děti různá pásma, moravskou besedu, vrtěnou, verbuňk či skočnou. Výuku prokládají i různými hrami. „Chceme je naučit všechno. Často se totiž stává, že se k chase připojí patnáctiletá mládež, která nezná vůbec základní kroky. Takže si chceme děti v Krajcárku už od mala vychovat. Až pak přijdou do chasy, budou už všechno umět," nechal se slyšet vedoucí.

Krajcárek vystupuje nejen na domácích kulturních akcích, ale zavítal také například na Slavnosti dožínek v Habovce. „Časem bychom chtěli vyjet i někam do světa. Zatím nechci prozrazovat, kam přesně. Abychom to nezakřikli," uvedl Hustopečan.

Co všechno se naučili, předvedou v neděli od půl třetí odpoledne v sále společenského domu v Hustopečích. Pozvali i soubory z okolních vesnic. „Určitě by měli dojet z Popic. Snad nám to chřipka nepřekazí," zadoufal muž.