V pátek odpoledne ve valtickém zámku vinařští znalci otevřou už devátý ročník Salonu vín. Za tímto názvem se skrývá nejvyšší soutěž vín v České republice. Jejím cílem je vybrat nejlepších sto vín, které jsou poté návštěvníkům po celý rok k dispozici ve sklepních prostorách zámku ve Valticích.

„Od tohoto ročníku očekáváme hodně. Na druhou stranu rozhodující slovo budou mít návštěvníci, kteří nám své poznatky napíší do knihy přání,“ nechal se slyšet sommeliér Marek Babiš z Národního vinařského centra.

Ti, kteří zavítají do útrob valtického zámku, budou mít z čeho vybírat. V expozici letošního Salonu vín, který je veřejnosti otevřen od soboty, jsou i vína, jež bodovala v mezinárodních soutěžích. Mimo jiné Pálava, výběr z bobulí z rakvického Vinselektu Michlovský, která triumfovala na Terra Vino v Izraeli.

„Celé naše portfolio v expozici je téměř celé z této zajímavé odrůdy. Myslím, že právě Pálava bude mezi hosty vinařského salonu ve Valticích velmi vyhledávána,“ poznamenal majitel vinařství Miloš Michlovský.

Laici se mohou vžít do role degustátorů

Salon vín, který jen loni navštívilo přes deset tisíc lidí, představí jednu novinku. Ochutnávající z řad laiků se totiž budou moci přímo podílet na hodnocení vín, které již oznámkovali odborníci.

„Spouštíme spotřebitelskou soutěž. Návštěvníci, kteří si zakoupí vstupenku na degustaci, se do ní mohou zapojit přes internet. Příští rok vyhodnotíme nejlepší vína a vinařství a vylosujeme výherce,“ vysvětlil Babiš, který počítá, že i toto novum přispěje k vyšší návštěvnosti.

„Je to lákavé, že neprofesionálům dávají takovou možnost. Bude zajímavé, jak to dopadne. Jestli se jazýčky degustátorů shodnou s jazýčky obyčejných lidí,“ prohodil u sklenky Jaroslav Novotný.

V letošním ročníku má z bílých vín největší zastoupení Pálava. Z červených odrůd pak svorně Frankovka, Dornfelder a Svatovavřinecké. Z hlediska kategorií dominují pozdní sběry a výběry hroznů.

Ročník byl vůbec nejúspěšnější co do počtu přihlášených vín. Degustátoři totiž hodnotili čtyři sta devatenáct vzorků. „Je vidět, že kvalita vín předkládaných k hodnocení Salonu se rok od roku zlepšuje, a zvlášť to je vidět letos, kdy zejména u vín z ročníku 2007 se dají vybrat vína skutečně vysoké jakosti nejen u bílých, ale i u červených,“ zdůraznil známý vinařský expert profesor Vilém Kraus.

Zajímavostí letošního ročníku je, že nemá vítěze v zastoupených vzorcích. Vinselekt Michlovský, Vinné sklepy Valtice i Patria Kobylí mají v prestižní expozici šest vín. Z osmačtyřiceti vinařství je jich hned čtyřiadvacet z Břeclavska.

Otevírací doba veřejné degustační expozice Salonu vín ČR:
Úterý – čtvrtek 9:30 – 17:00
Pátek – sobota 10:30 – 18:00
v období červen – září bude otevřeno také v neděli 10:30 – 17.00
Větší skupiny a řízené degustace se mohou objednat na tel. 519 352 744.
Seznam oceňených vynařů naleznete zde (soubor ve formátu pdf)