Developer po dvou letech ukončil na vlastní žádost proces posuzování vlivů na životní prostředí, vyplývá z informací portálu EIA.

Negativně se k projektu stavělo bývalé vedení radnice stejně jako ke dřívějším snahám developerů v této oblasti. Před více než rokem chtělo město schválit aktualizaci územního plánu, ale dosud se tak nestalo. „Podle nynějšího územního plánu je zde stále možné postavit supermarket. V novém se počítá s občanskou vybaveností, a tedy nejvýše menším obchodem," řekla mluvčí okresního města Eliška Windová. Břeclavští také plánovali vytvoření lesoparku, revitalizace by se mělo dočkat území vedle rybníku Včelínek.

Současné vedení města se teprve s chystanou aktualizací seznamuje a jasné stanovisko, co by zde mělo vzniknout, zatím nemá.

Záplavové území

Břeclav však zdejší pozemky nevlastní, jsou v soukromých rukou. Proto vždy snahy developerů ztroskotaly až na procesu EIA kvůli velmi tvrdým podmínkám. „Třída 1. máje je frekventovanou ulicí, intenzita dopravy by se ještě zvýšila. Stavba by navíc ležela v pasivním záplavovém území Dyje," řekla Windová.

Jiný developer chtěl dříve postavit prodejnu pro Kaufland naproti přes silnici v bývalém areálu podniku Tranza, kde však územní plán výstavbu tak velkého centra nepovoluje. Předchozí starosta Oldřich Ryšavý (ČSSD) navíc prohlásil, že město nepůjde kvůli záměru developerů do změny územního plánu, takže i v tomto místě je situace zatím neměnná.