„Pro natočení filmu o historii Moravy mě oslovil břeclavský starosta Dymo Piškula. Bylo to velice těžké. Jak natáčení, stříhání, tak i vyhledávání a sbírání informací,“ potvrzuje náročnost filmařské práce Uher, který se starostou spolupracoval už při tvorbě filmu o Lednicko – valtickém areálu. Ten také považuje za svůj dosavadní největší úspěch.

„K filmování jsem se dostal díky tomu, že jsem byl devět let námořníkem a plul po moři. Protože jsem si chtěl zaznamenávat zážitky z cest, koupil jsem si tehdy svoji první kameru,“ vzpomíná Uher, jenž se námořnickému řemeslu vyučil v Děčíně.

„Potom jsem vystřídal různá zaměstnání. Nakonec jsem se uchytil v kabelové televizi,“ popisuje muž, který studoval práci s kamerou v Hradci Králové.

Co jej na filmování zaujalo nejvíce? „Asi zachycení nějakého neopakovatelného okamžiku. Těžko se to vysvětluje. Navíc – koho nebaví filmy nebo dokumenty?“ usmívá se kameraman, který je vděčný za slova chvály, ale také za ta kritická.

Má tento činný Břeclavan vůbec čas na jiné koníčky než jen na filmování? „Největším koníčkem je pro mě samozřejmě filmování. Ale když je pro koho a pro co, čas si vždycky najdu,“ uzavírá bývalý námořník.