Žlutě kvetoucí boryt barvířský je invazní rostlina podobná řepce a před lety se začal rozrůstat na svazích pálavského Děvína. Hrozilo tak, že vytlačí zdejší vzácné stepní rostliny, jako jsou kosatec nízký nebo několik druhů kavylů. Deset let jej proto ochránci přírody spolu s dobrovolníky systematicky vytrhávají.
„Překvapením pro letošní dobrovolníky a zároveň dobrou zprávou pro nás ochranáře je, že už není takřka co trhat. Systematická práce mnoha lidí přispěla ke snížení rozlohy a hustoty borytu na Děvíně až o devadesát procent ve srovnání s počátečním stavem. Pomyslné pletí borytových polí na svazích se změnilo na trpělivé hledání pozapomenutých skupin rostlin v lesních lemech,“ popsal Jiří Kmet z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR.
Výhodou je, že boryt je možné na rozdíl od jiných invazivních druhů poměrně snadno vytrhávat. Musí se tak ale učinit ještě před odkvetením, aby se zabránilo tvorbě nových semen. A navíc opakovaně několik let, aby se oslabila semenná banka v půdě.
„Preventivní zásahy budou nezbytné natrvalo, neboť boryt nikam neodchází. Věříme však, že jsme už u konce jeho masivní invaze. Děkuji všem, ta práce měla smysl,“ dodal Kmet.
MOHLO BY VÁS ZAUJMOUT: Ozdoba vinic v Pouzdřanech. Podívejte se na sochy, ve kterých se dá sedět