Klas upozornil na nález Ústavního soudu z roku 2005, který v otázce vracení majetků původním vlastníkům rozhodl o takzvané restituční tečce. Podle ní se v České republice nevrací majetek potomkům lidí, jimž byl zabavený po druhé světové válce mezi lety 1945 až 1948. Šlo především 
o Němce a kolaboranty. Dietrichsteinové se podle soudce se hlásili k Němcům.

Dietrichsteinová proti rozsudku podala odvolání ke Krajskému soudu v Brně. Zatím ale nezaplatila soudní poplatek 55 tisíc korun. Požádala, aby jej nemusela platit, protože si to nemůže dovolit. Pokud by jí byl majetek vydaný, získala by nemovitosti v hodnotě několika desítek milionů korun.

Zablokovaný rozvoj

Vedení Mikulova je s verdiktem spokojené. „Pro nás se věc ubírá správným směrem. Kauza ale ještě není uzavřená, musíme počkat, až bude verdikt pravomocný," řekl starosta Rostislav Koštial.

Připomněl, že město do opravy Dietrichsteinské hrobky investovalo v uplynulých letech desítky milionů korun. Její hlavní sál dnes slouží jako společenské centrum. „Hrozba, že by zhruba dvě stě městských pozemků mohlo být vydaných v restituci, blokuje výstavbu na nich, a tedy další rozvoj Mikulova," doplnil Koštial.

Také podle břeclavského historika Emila Kordiovského by vracet majetek byla chyba. „Když byla hrobka ve špatném stavu, tak se o ni hraběnka nestarala. Až se památku podařilo za velké peníze opravit, chtěla by ji zpět. To je neseriózní jednání," vyjádřil se Kordiovský.

Už v minulosti žádala Dietrichsteinová vydání části majetku, nikoli však po městu, ale po státu. S touto žalobou, žádající vydání zámku v Mikulově nebo Kozího hrádku, ale neuspěla. Klas ji před pěti lety zamítl jako nedůvodnou. Dietrichsteinová se proti tomu odvolala ke Krajskému soudu v Brně. Soud jí nevyhověl. Poté vznesla nárok také na majetek Mikulova.

Otec Mercedes Alexandr Dietrichstein (1899–1964) přišel po válce o rodový majetek na základě Benešových dekretů. Podle jeho dcery se tak stalo nezákonně. Břeclavský soud dospěl v minulosti k závěru, že konfiskace byla oprávněná. Dosud se vedou spory o tom, zda byl či nebyl Dietrichstein členem nacistických organizací Sudetoněmecké strany.