Zapojili se do výzvy brněnského Centra volného času Lužánky s názvem DigiMe a vytvořili interaktivní mapu svých oblíbených míst v regionu, jejichž modely vytiskli v trojrozměrné tiskárně. Hustopečsko v 3D, jak projekt nazvali, zaujalo porotu natolik, že šikovným školákům přiklepla po prezentaci v brněnském Vida! science centru v konkurenci třinácti neméně kvalitních projektů dětí z celého kraje hned první místo.

Na konci září dostali školáci do volitelného předmětu Výpočetní techniky tři trojrozměrné tiskárny, s nimiž se nejprve museli seznámit a naučit se s nimi pracovat. „Prvním naším vytištěným modelem byla budova školy. Pak už jsme pracovali na svém projektu a začali modelovat,“ vyprávěl Lukáš Barek, jediný mužský zástupce mezi sedmi dívkami.

Nadační fond Moravská krása připravil v poštorenské Havlíčkově vile zajímavou podívanou. Malířka Lenka Jurečková ozdobila auto ornamenty z Podluží. Ve vile pak sochařka Jana  Jana Galaxia Brisudova slavnostně ukončila svou výstavu.
Unikát. Podlužácké ornamenty od malířky zdobí karoserii auta

Cílem osmáků bylo lidem představit oblíbená místa v okolí. „Máme tady tedy třeba lyžařskou sjezdovku v Němčičkách, Památník bratří Mrštíků, Křížový vrch v Hustopečích, kaštanovou alej ve Starovicích nebo kostel svatého Linharta uprostřed novomlýnských nádrží,“ ukázala redaktorce Deníku Rovnost Marina Svobodová.

Osmičlenný tým vytvořil svoje vlastní webové stránky a ve studiu místní televize dokonce natočil i prezentační reportáž pro porotu. Jednotlivá oblíbená místa, která vzešla z ankety mezi školáky, pak doplňují medailonky s popisky o jejich významu. „Každý z nás si v projektu našel něco, co ho naplňuje a jde mu. Třeba Lukáš opravoval tiskárny, Amálie dělala online mapu a já web. Bylo to hodně pestré, šlo vlastně o kompletní práci. Myslím, že i proto, že bylo opravdu poznat, že jsme na tom pracovali sami, jsme i uspěli,“ domnívá se Julie Zvěřinová.

Pítko v Kančí oboře. Pracovníci Vodovodů a kanalizací Břeclav se nezřídka musejí poprat i s následky řádění vandalů.
Pítko v Kančí oboře: Správce zvažuje poplatek či omezovač rychlosti toku

Projekt, který zaštítili učitelé Ivana Brabcová a Petr Havlín, už brzy budou moci obdivovat i spolužáci nadaných školáků. Chystá se totiž jeho výstava ve vestibulu školy. „Ke každému místu jsme vytiskli taky turistické známky. Všichni žáci, kteří nějaké z nich navštíví, vyfotí se u něj a fotku nám ukáží, od nás pak dostanou známku právě s vyobrazením toho daného místa,“ doplnila Amálie Baráková.

Osmičlenný tým, k němuž patří ještě i Adéla Matušková, Kateřina Nedbálková, Adéla Rychlá a Michaela Šafaříková, se shodl, že účast v soutěži tohoto typu by si měla vyzkoušet každá základní škola. „Někdo se díky projektu naučil prezentovat svoji práci a nestydět se. Jiného opustil strach mluvit před lidmi. Všichni jsme se pak naučili komunikovat a spolupracovat. Donutili jsme se k disciplíně, často jsme pracovali ještě i po večerech doma nebo odpoledne po vyučování ve škole. Bylo to náročné, ale zvládli jsme to,“ usmívali se osmáci.