Přečtěte si: Někteří lidé z Břeclavi navrhují pavilon miniatur rovnou zbořit

Vyhozené peníze. To je asi první věc, která většinu lidí napadne, když zjistí, že se Jihomoravský kraj pustil do digitalizace staveb Lednicko-valtického areálu. Lépe řečeno firma, jež veřejnou zakázku vytvoření 3D modelů významných objektů, které budou na internetu lákat turisty, získala. V minulých dnech vyměřovala valtický zámek. Přitom město Břeclav má už dávno tato data k dispozici. Vznikly podle nich známé miniatury.

„Velmi mě to překvapilo, když jsem na valtickém zámku narazil na firmu, která stavbu vyměřovala kvůli digitalizaci dat. Řekli mi, že to dělají v měřítku jedna ku deseti pro krajský úřad. Přitom město Břeclav má tato data k dispozici v měřítku jedna ku jedné. Mohli si je jednoduše odnést na DVD a jenom je zmenšit,“ kroutil hlavou bývalý břeclavský radní Radek Buk.

Vytvoření 3D modelů se týká hned osmačtyřiceti významných objektů na území kraje. Ve skutečnosti je jich ale mnohem víc, protože například Lednicko-valtický areál je braný jako jedna položka. Přitom zahrnuje devět staveb, a to zámek Lednice, Minaret, Tři Grácie, Janohrad, Svatý Hubert, Apollonův chrám, Randez-vous, Pohansko a Lány. Součástí projektu podporovaného evropskými penězi jsou i zámky ve Valticích a Mikulově a zřícenina hradu Děvičky.

„Digitalizované 3D modely budou přístupné na internetu pomocí technologií Google Earth. Budou sloužit k prezentaci významných turistických cílů na území Jihomoravského kraje, zejména v oblasti cykloturistiky. Snahou kraje je touto moderní cestou oslovit potenciální návštěvníky jižní Moravy z domova i zahraničí zejména mladších věkových kategorií,“ uvedl Jiří Klement z oddělení informací a styku s veřejností krajského úřadu.

Jak sdělil, v případě jedenácti objektů předal Jihomoravský kraj vítězné firmě již dříve zhotovené podklady pro jiné projekty, aby zbytečně nedocházelo k jejich novému pořizování. A vyhazování peněz. Stavby Lednicko-valtického areálu mezi nimi ovšem chybí. Firma je tedy vyměřuje znovu.

Patnáct milionů za miniatury

Bývalé vedení Břeclavi přitom za úplnou digitalizaci staveb Lednicko-valtického areálu a výrobu dvacítky modelů zaplatilo téměř patnáct milionů korun. Kraj za podstatně menší rozlišení utratí bezmála milion a půl. Pětaosmdesát procent nákladů uhradí Evropská unie, pět procent jde z pokladny státu a deset procent z krajského rozpočtu.

„Překvapuje mě, že lidé, kteří za to berou mzdy, si nejsou schopní spárovat informaci o digitálních datech. Myslím si, že je to politicky špatné rozhodnutí, když zadávají jednu práci dvakrát. Pro mě, a nejen pro mě, je každopádně satisfakcí, když se ukazuje, jak a kde všude jsou tato data potřebná,“ vyjádřil se Buk.

To starosta Břeclavi Oldřich Ryšavý měl o projektu, který má být hotový do konce roku, dost zkreslené informace. „Digitální data valtického zámku v Břeclavi skutečně máme, ale chybí digitalizace vnitřních dispozic. Právě tu nyní firma zajišťuje. Souvisí to s rekonstrukcí zámeckého divadla,“ řekl v pátek starosta Břeclavi a krajský radní pro zdravotnictví v jedné osobě.