Koupě set-top boxu, televizoru s již zabudovaným digitálním tunerem nebo využití nabídek kabelových a satelitních společností. Probíhající digitalizace televizního signálu, která zasáhne Břeclavsko zhruba za rok a půl, nedává lidem příliš na výběr. Spěchat v souvislosti s vypnutím analogového signálu se však nemusí vyplatit.

Regionální vysílání jen pro Marťany?

Například koupě satelitního systému, díky němuž se mohou diváci těšit z kompletní nabídky České televize už nyní, totiž nenabízí regionální vysílání. „Teď sice mohu sledovat stovku televizních stanic včetně arabských, ale tu nejbližší, Českou televizi Brno, už ne,“ podivoval se Jaroslav Slezák z Němčiček. Po přechodu na digitální vysílání ze satelitu totiž zjistil, že zůstal bez zpravodajství ze svého nejbližšího okolí.

„Slibují nám, že jednoho dne po celém území České republiky analogové vysílání skončí. To pak se budou na Události v regionech z Brna dívat jenom Marťani?“ ptá se nespokojený divák. A není sám.

Podle České televize je za šíření signálu zodpovědný jeho dodavatel. „Televize jednotlivé pořady jenom vyrábí. Problém s jejich šířením se týká společností, které signál šíří – například kabelových nebo satelitních,“ konstatovala mluvčí České televize Brno Hana Orošová.

Na rozdíl od satelitního příjmu není u kabelových operátorů na Břeclavsku s příjmem regionální mutace pořadů veřejnoprávní televize problém. V době vysílání regionálních zpráv totiž automaticky přechází na analogový signál.

Ti, kteří investovali do satelitu, ale mají smůlu. „Přes satelit není možné šířit regionální zprávy. Tento způsob příjmu bude nabízet jen celorepublikové vysílání pražského studia. Bylo by to finančně i technicky velmi náročné, abychom přes satelit vysílali i regionální pořady,“ argumentoval vedoucí televizní techniky České televize Brno Pavel Čermák.

Pokud tedy nyní chtějí diváci na Břeclavsku sledovat vysílání sportovního kanálu ČT4, zpravodajské ČT24 i podvečerní regionální Události z Brna, a nemají v obci kabelovou televizi, nezbývá jim než přepínat mezi analogovým a digitálním vysíláním. Tedy využívat klasickou anténu i digitální satelitní systém. A navíc platit koncesionářský poplatek i poplatek za příjem přes satelit.

Řešení přinese až úplná digitalizace

Tyto problémy by měly skončit teprve s plnou digitalizací vysílání České televize, která je na Břeclavsku plánována do května roku 2010. Všechny regionální pořady budou podle slov Čermáka zachovány v plném rozsahu. „A navíc díky digitalizaci bude možnost vytvářet další regionální pořady,“ upřesnil odborník na televizní techniku.

Opozdilci, kteří se do té doby na digitalizaci nepřipraví koupí set-top boxu nebo moderní televize, nemusejí zoufat. Na Břeclavsku by mělo zhruba půl roku souběžně fungovat jak digitální, tak analogové vysílání.