Pět týdnů na mikulovském zámku i v podzámčí žila a tvořila desítka renomovaných umělců. Jejich díla se stanou součástí sbírky současného výtvarného umění města Mikulova.

Kurátorem jubilejního ročníku Mikulovského výtvarného sympozia "dílna" byl mikulovský rodák, výtvarný umělec, hudebník a organizátor Libor Lípa, který tentokrát pozval kurátory předešlých devíti ročníků.

„Koncentrace umělců byla letos v Mikulově neobvyklá a myslím si, že nám to mohou všichni závidět. Jsem rád, že si Mikulov může dovolit pořádat sympozium. Není to vždy zvykem podporovat takové akce. A vážíme si všech, kteří nám v tom pomáhají," řekl starosta města Rostislav Koštial před tím, než otevřel letošní výstavu "dílny".

A pokračoval. „Přemýšlel jsem nad tím, proč se nám tak daří. A skutečně se domnívám, že sympozium a umělci tady zanechávají stopu, otisk. A to nejenom v podobě vzniklých děl, ale i něco duchovního, z čeho Mikulov žije," zamýšlel se Koštial.

Teoretik umění Jiří Ptáček na sobotní vernisáži zauvažoval nad tím, jaká bude "dílna" za sto let. „Umění je civilizačním přepychem a my se dnes o naši civilizaci bojíme. Nevíme, co bude za pět deset let, jestli se nám to tady celé nezhroutí. A to, že jsme schopni v téhle nejistotě pořád připravovat kulturní akce, pořád se starat o instituce umění, o ten náš dobrý přepych, ukazuje, že na tom nejsme pořád tak zle. Že si vlastně žijeme moc dobře. Byl bych rád, abychom si i za sto let mohli žít takhle dobře," řekl Ptáček.

Také letošní „dílnu" po celou dobu doprovázel i bohatý umělecký program včetně koncertů pro veřejnost a menších výstav. Jednou z nich byla i výstava kurátora Lípy nazvaná V obraze, kterou autor uspořádal u příležitosti svého životního jubilea. Na vernisáži byl také představený filmový klip Rudolfa Kudrnáčka „20 let vás rádi hýčkáme".

„Výstava děl, která na letošní dílně vznikla, bude zpřístupněná do konce října," informovala předsedkyně pořádajícího občanského sdružení Společnost pro rozvoj Mikulovského výtvarného sympozia „dílna" Marcela Effenbergerová.

Díla, která na mikulovském zámku tvořila desítka umělců, zůstanou součástí sbírky současného výtvarného umění města. Ta v současné době čítá okolo 350 děl mnoha výtvarných oborů a její hodnota podle znaleckých posudků dosahuje přibližně 26 milionů korun.

Sympozií se za dobu trvání „dílny" zúčastnilo už více než sto výtvarných umělců nejen z České republiky.