„Je to proto, že letošní Dílna je zaměřená na nová média. To znamená na světelná, zvuková a obrazová díla,“ vysvětlila produkční Dílny Jitka Kapičáková Havlíková.

„Umělci už nyní nebudou nic tvořit. Přijeli sem před půl rokem podívat na město a na zámek. A doma pak ve svých ateliérech vytvořili pro Mikulov videa, projekce a zvukové instalace určené do veřejného prostoru,“ pokračovala.

Účastníci sympozia tedy nyní přivezli už hotové práce. A zbývající dny věnují technickým přípravám na páteční a sobotní prezentace. „Vymyslet a rozchodit jednotlivé instalace nebude snadné. Budeme dolaďovat prostory, stavět pro projektory podstavce, nosiče a stříšky,“ přiblížila produkční náplň práce na tento týden.

Návštěvníci závěrečných výstav se mohou těšit na světelné projekce, obrazové či zvukové instalace speciálně vytvořených výtvarných děl na fasádách domů, na ploše náměstí, na zámku či v propojení se scenérií Svatého kopečku. Prezentace děl se budou od setmění ve smyčkách opakovat v pátek i v sobotu až do půlnoci, kdy na nádvoří zámku začne doprovodný program s elektronickou hudbou.

Kurátorem letošní Dílny je úspěšný multimediální umělec Petr Zubek, který do Mikulova přivezl i vybrané práce od desítky dalších umělců. V sobotu od dvou hodin odpoledne je ukáže v městském kině.

„Videoart do současného umění patří. Chtěli jsme, aby naše sbírka obsahovala všechny techniky, a proto jsme letošní ročník zaměřili tímto směrem,“ řekla Kapičáková Havlíková s tím, že i katalog tentokrát nahradí DVD.