Po příchodu na zámek se mě ujímá kurátor dílny Stanislav Diviš. „Účastnil jsem se už před šestnácti lety a dílnu pravidelně sleduji. Uznal jsem, že bylo dost experimentů a vybral jsem partu zkušených malířů. Neudělal jsem to tak, že bych pozval kamarády. Právě naopak. Teprve tady se poznáváme a zjišťujeme, kolik toho máme společného," prozrazuje na úvod kurátor. Jako první vcházíme do dílny Petra Veselého. „Je spoluzakladatelem uskupení Tovaryšstvo malířské, vedl ateliér malby na brněnské FaVU. Zabývá se existenciální pamětí, detaily a fragmenty," říká Diviš.

Vzápětí se přesunujeme k obrazům samotného kurátora. „Základem mé tvorby je geometrie, do které promítám symboliku svaté trojice, vychází to z planetární mystiky. Je to typ oltářního obrazu," ukazuje Diviš, jenž je zároveň lídrem hudební kapely Krásné nové stroje.

Nejmladší účastník

Putujeme z místnosti do místnosti, v jedné z nich se usmívá „cestovatel" Aldin Popaja. Rodák z Bosny a Hercegoviny se po válce na Bálkáně usadil v České republice. Část života ale strávil také na severu Evropy. „Jde o nejmladšího účastníka dílny, po čtyřech letech se vrátil ze Švédska a dílna jej má vtáhnout zpět do hry. Věnuje se historii středověkých znaků," popisuje kurátor.

Dalším malířem je Václav Bláha, který je mezinárodně uznávaným umělcem. Jedno jeho dílo se prodává za několik stovek tisíc.

Hned na to vstupujeme do prostor, kde tvoří Jan Pištěk, zabývající se scénografií a využívá lyrický efekt barev.

Poté poznávám Oldřicha Tichého. Vstupujeme do místnosti, kde hraje klidná hudba a malíř odkládá své náčiní. „Líbí se mi tu. Nejsem tady proto, aby mě inspiroval kraj. Téma si s sebou nesu tady pod hrudní kostí. Má žena pochází z Hustopečí, takže tady ten kraj dobře znám. K účasti na dílně jsem se měl rozhodnout v pěti minutách. Byl jsem nervózní, ale po prvním dnu je to úplná pohoda," usmívá se Tichý.

Návštěvu dílny uzavírá za pořadatele Marcela Effenbergerová. „K této příležitosti chystáme v pátek od dvaceti hodin U Zajíce koncert Double Guitar Quartetu," zve žena na akci.

Mikulovské výtvarné sympozium patří k nejprestižnějším uměleckým počinům v regionu i Jihomoravském kraji. Každoročně na ně míří přední výtvarníci, již po sobě zanechávají hodnotná díla.

Ta pak zůstávají v majetku města, které tak díky nim postupem času získalo řadu uměleckých skvostů za miliony korun.