A již osmnáctého ročníku. Zámek Mikulov a jeho okolí tak v létě opět ožije zajímavým výtvarným uměním.

V termínu od 16. července do 13. srpna budou v Mikulově tvořit mladí i starší výtvarníci.

„Hlavní myšlenkou letošního, již osmnáctého ročníku letních výtvarných dílen, je vytváření neobvyklých a produktivních setkání umělců napříč generacemi, zprostředkování dialogu mezi autory hledajícími odlišný smysl a cíl umělecké tvorby,“ uvedla Zuzana Skulová, která má na starosti propagaci letošního ročníku.

Jak uvedla, na mikulovském zámku tak bude v létě společně tvořit sedm umělců – tři z nich ve věku pod třicet let, další tři nad šedesát let. Skupinu tradičně doplní studentka umělecké školy v roli technické asistentky.

Představí se tak Katarína Hládeková (*1984), Vladimír Houdek (*1984), Matyáš Chochola (*1986), Inge Kosková (*1940), Otis Lambert (*1946), Václav Stratil (*1950) a Vendula Kramářová (*1985) jako technická asistentka.

Kurátor je kritik

„Letos poprvé se nominace neujal tvořící umělec, ale teoretik umění. Těchto sedm umělců vybral Jiří Ptáček, kurátor a respektovaný kritik umění. Jeho motivací k výběru autorů je přesvědčení, že společný pobyt umělců vzdálených od sebe věkem i zkušenostmi může podnítit výměnu názorů a uměleckých postojů na obou stranách,“ uvedla důvod takového rozdělení Skulová.

„Umím si představit, jak inspirativní by jejich společné sympozium mohlo být,“ řekl Jiří Ptáček, kurátor Mikulovského výtvarného sympozia “dílna“ 2011.

Závěrečná vernisáž se uskuteční už za necelý měsíc, a to 13. srpna v areálu zámku, kde se představí v doprovodném programu jako již tradičně několik zajímavých hudebních seskupení. Ta pobaví všechny návštěvníky.

„Kromě výstavy vzniklých děl si budou moci návštěvníci zatančit na skvělé strhující rytmy namíchané směsicí funky, popu a romské melodiky, ozdobené nádherným hlasem zpěvačky. Mluvíme o skupině Gulo čar, která vystoupí spolu s dalšími,“ popsala, jak bude vypadat závěr sympozia Zuzana Skulová.

Součástí letošního Mikulovského výtvarného sympozia je také doprovodná výstava vybraných děl v Galerii Malostranská beseda v Praze, která je veřejnosti otevřená až do konce letošního září.