Tentokrát pozvánka láká na zahájení tradičního setkání umělců v Mikulově s osvědčeným názvem Dílna. Nepůjde však pouze o formální akt, zájemci si přijdou dokonce i na audiovizuální vystoupení s hudbou, tancem a projekcemi.

Setkání vybraných výtvarných umělců z celé republiky a jejich zahraničních hostů dostane v sobotu v Mikulově slovo již po sedmnácté. Sympozium, které v sobě pro umělce pojí tvůrčí činnost s atraktivní relaxací na prosluněném jihu, je velmi oblíbené jak u tamních obyvatel, tak u samotných aktérů Dílny.

Odborníci se shodují, že akce patří v domácím prostředí díky tradici a kvalitě k jedné z nejvyrovnanějších letních událostí v oboru. Jako jeden ze zásadních přínosů těchto setkávání uvádí fakt, že Dílna za sebou zanechává jakýsi archív, jenž zaznamenává proměny výtvarného umění za uplynulá léta. I proto byl sedmnáctý ročník zařazený spolu s dalšími dvěma projekty mezi prioritní akce Ministerstva kultury České republiky.

Po loňském experimentu se zaměřením na multimediální umění a videoart, jejichž netradičnost stále většinu lidí spíše zneklidňuje, se organizátoři rozhodli opět vrátit k původní podobě Dílny. Na závěrečné vernisáži se tak za měsíc představí zejména umění konvenčních výtvarných forem.

Po dobu čtyř týdnů bude v prostorách mikulovského zámku tvořit osmička umělců bez omezení tématem či materiálem. Těšit se můžeme zejména na díla z oblasti malby a fotografie.

Kurátorkou letošního ročníku je Milena Dopitová, profesorka plzeňské školy umění a designu Západočeské univerzity a Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze, jejíž díla jsou zastoupená v několika muzejních sbírkách po celém světě.

Spolu s ní své výtvory na závěrečné vernisáži představí také Irena Jůzová, František Kowolowski, Petr Lysáček, Petr Písařík, Tereza Velíková a Michaela Vrbková, která jako studentka a mikulovská rodačka zaujala na tomto ročníku pozici technické asistentky. Zahraničním hostem bude letos Sean Mick ze Spojených států amerických.

Všichni zmínění autoři ale dají nahlédnout do své tvorby již na sobotním zahájení, které začne v pět hodin odpoledne v historickém prostoru Sala terrena na horním nádvoří zámku.

Doprovodný program akce spočívá v představení brněnské performerky známé pod pseudonymem Akkamiau. Ta nadchne především fanoušky audiovizuálních projekcí a tanečních performancí. Slavnostní vernisáž naplánovanou na čtrnáctého srpna pak obohatí koncert hudebního světoběžníka Phila Shoenfelta s jeho kapelou Southern Cross.

Na mikulovskou Dílnu jsem zavítal již několikrát. Kromě výstav jsem se soustředil především na doprovodný program a zajímavé hudební zážitky. Loňský speciální ročník se zaměřením na moderní umění v kombinaci s historickým prostředím zámku mě doslova uchvátil. Rozhodně si tak nenechám ujít tuto událost ani letos. A na zakončení si jen odskočím z nedalekého Eurotrialogu.

PETR VLASÁK (Autor je z Břeclavi a zabývá se kulturou, zejména pak hudbou a filmy)