Průjezd po hlavním tahu obcí byl tak až do pondělí možný jen s maximální opatrností. „Bohužel jde o starou kanalizaci. Museli jsme provést nějaké úpravy včetně omezení provozu tak, abychom vše uvedli do pořádku. V pondělí jsme ji znovu vyvložkovávali, naštěstí je kanál jen šest metrů vzdálený. Díru jsme pak zhutnili a zalili betonem. Teď už to jen vyzrává,“ sdělil v úterý Deníku starosta obce Zbyněk Slezák.

Němčičky jsou jednou z mála obcí na Břeclavsku, která má opravdu velké převýšení. Tamní jsou si vědomi nutnosti rekonstrukce kanalizace. Starosti jim však dělá, jak výdaj v řádech desítek až stovky milionů vůbec zaplatit.

Stavaři pokračují s budováním nového přírodního amfiteátru v Hustopečích. Vzniká přebudováním původní zahrady společenského domu.
VIDEO: Amfiteátr v Hustopečích? Hotovo do konce roku, přivítá hody i kino

„Nevím o žádné takové obci, jež by měla převýšení asi sedmdesát metrů. S tím jsou u nás spojené i další potíže. Máme zde hodně kaskád, takových řekněme zpomalování, která mají zabránit vyplavení čistírny odpadních vod v případě, že by více napršelo. Rozpočet na opravu kanalizace byl kdysi devadesát milionů korun. Neumím si představit ani odhadnout, na jakou sumu bychom se dostali v současnosti,“ zmínil starosta.

V budoucnu však budou muset i tuto otázku Němčičští vyřešit. „Je to problém. Postupně se snažíme rekonstruovat kanalizaci alespoň v místech, kde provádíme částečné opravy silnic. Zatím jsme tak udělali na dvou úsecích. To znamená, že máme ve dvou místech asi dvě stě padesát metrů kanalizace zcela nové,“ upřesnil Slezák.

Němčičky jsou známé například Vinařskou zabijačkou, připomeňte si jednu z minulých let

Zdroj: Deník / Dagmar Sedláčková