Odpůrci Miroslava Effenbergera, který dočasně vede obec, chtějí mít po zrušení diskusního fóra na obecním webu možnost vyjádřit své názory. Na facebooku dokonce Efenbergera nazývají diktátorem.

„Důvod, proč vznikly Svobodné Přibice, je jednoznačný. Chceme dát možnost všem, kteří mají důvod nebo chtíč se vyjadřovat a ovlivnit dění v Přibicích, tuto možnost,“ vysvětlil jeden z přibických aktivistů Jiří Motyčák.

„Na facebooku je přihlášených přes sto lidí. Ti, kteří se tam aktivně účastní debaty, jsou tam proto, jelikož se jim na mně něco nelíbí,“ nechal se slyšet Effenberger.

„Ten, kdo stránku založil, byl jeden z těch, který dlouhodobě dlužil za elektriku v pronajatých prostorách bývalé školy. Já jsem mu samozřejmě dal výpověď, takže jejich reakce je taková. Na facebooku ale samozřejmě nepřiznají, že dluží za nájem,“ argumentuje muž pověřený do předčasných voleb vedením obce.

Jak říká, kritika, kterou ho lidé na stránkách častují, je naprosto neopodstatněná. „Píšou tam, že třeba zakazuji, aby hody pořádali fotbalisté. Přitom jsem byl dlouhé roky hlavním stárkem. Lidé, kteří mě v dědině znají, ví, že jsem pro hody vždycky udělal první poslední,“ hájí se Effenberger.

Motyčákovi se nelíbí hlavně to, že Effenberger na ustavující schůzi zastupitelstva veřejně nařknul a upozornil na záležitosti spojené s osobou bývalého dlouholetého starosty Františkem Stankovičem, byť se sám podílel na přípravě rozpočtu a byl uvolněným místostarostou.

Effenberger ve své kritice poukazuje například na to, že diskuzní fórum hodně podporuje také místní hospodská. „Ta dlouhé roky vůbec neplatila stočné za celou hospodu,“ zdůraznil s tím, že pořádek nastal až po jeho zásahu.

„Držela jsem se v pozadí, protože politice nerozumím, ale u mě v sále byly veřejné volby, když se volil starosta. Při těch volbách mě pan Effenberger rozčílil. Veřejně tam Stankoviče napadl, že ožebračoval obec, že protežoval zaměstnance, dával jim velké výplaty, že má nepořádek v pozemcích,“ vylíčila majitelka Obecního hostince Jaroslava Pokorná.

„Pan Effenberger nakonec zjistil, že chtěl být starosta. Začala se tahat špína. Toto se mi nelíbí, protože měl na starosti rozpočet a všechno odhlasoval. Kromě toho si to Franta tak strašně bral, protože z toho byly strašné drby, až z toho má mrtvičku a je ve špitále,“ poukázala Pokorná.

„Lidé, kteří byli v jeho blízkosti, to mohli tušit. Nebyl v dobré kondici. Minimálně dva roky měl velmi vysoký tlak. Já jsem s ním neměl za poslední dobu žádný konflikt ani žádný kontakt. Nebavili jsme se spolu. Není nic jednoduššího než svalit vinu na mě,“ brání se úvahám o spojitosti s příhodou, která postihla bývalého starostu, jeho dočasný nástupce.