Plánovaná digitalizace na Břeclavsku sice proběhne zhruba za rok a půl, už teď ale mohou lidé se set–top boxem na některých místech sledovat například kompletní nabídku České televize. Díky přesahu brněnského čtyřicátého kanálu přijímají někteří šťastlivci zpravodajství ČT 24 i sportovní program ČT 4.

Od listopadu budou ovšem mnozí překvapeni. Oblíbené pořady si už na stejném místě nenaladí. Veřejnoprávní televize totiž přesune své vysílání v Brně na pětadvacátý kanál. „Pořídili jsme anténní soustavu, set-top box a pak se dozvíme, že nám Českou televizi vypnou,“ posteskl si třeba Martin Pisarovič z Břeclavi, který investoval do zařízení téměř tři tisíce.

Podle původních záměrů se měl kanál, díky němuž si řada lidí na Břeclavsku může vychutnat Českou televizi v digitální kvalitě, vypnout. Od příštího měsíce však na něm diváci budou moci přijímat alespoň Novu. A nemělo by zůstat jen u ní. „Postupně by se na tento kanál měly nabalovat další programy. Například Nova Cinema a další komerční projekty,“ upozornil vedoucí televizní techniky České televize Brno Pavel Čermák.

Co ale bude s digitálním příjmem České televize? Podle vyjádření Čermáka by měl na Břeclavsku zůstat zachován. „Jsem přesvědčen, že pokud lidé v této části jižní Moravy přijímají signál na čtyřicátém kanálu, tak ho budou přijímat i na pětadvacátém,“ myslí si televizní odborník.

Ne všichni jsou ale přesvědčeni o tom, že se plánované změny Břeclavska nedotknou. Například Vladimír Kovář z Břeclavi, který se v televizní branži pohybuje téměř dvacet let, předvídá velké problémy. Signál z Brna bude údajně natolik slabý, že lidé zvyklí na digitální příjem ČT budou muset přejít zpět na analog.

„Neznám postup, jak by obrovský výkonový rozdíl mezi oběma kanály chtěli srovnat. Jsem toho názoru, že ti diváci, kteří nyní na Břeclavsku chytají digitálně Českou televizi, už ji nechytí. Výjimku možná budou tvořit ti, kteří bydlí blízko Brna,“ předkládá černé vize Kovář.

V jeho názoru ho utvrzuje i nedávný rozhovor s velkým výrobcem televizní techniky. „Na neblahých dopadech jsme se shodli. Změny, které se chystají, podle mého postihnou více než pět procent diváků v okrese,“ míní odborník.

Pokud k potížím s digitálním příjmem veřejnoprávní televize dojde, obyvatelé Břeclavska si budou muset počkat až na listopad příštího roku. V té době by měl digitální signál začít šířit vysílač Kojál. A půl roku po něm i mikulovský Děvín, který dokryje zbytek regionu.