V původní historické budově divadla vznikne sál pro 240 lidí. Účinkujícím se dostane nového technologického zázemí. „Funkci velkého sálu s kapacitou až šest set osob převezme jízdárna, na kterou naváže e-badatelna v zahradním domku," sdělil mluvčí stavební společnosti PSJ Miroslav Fuks.

Zázemí v podzemí

Jak dále připomněl, historické budovy nejsou vzhledem k jejich stavu v současné době plnohodnotně využívané.

Po opravách poskytnou zázemí pro divadelní a taneční představení a navíc i pro studium. „V obnovených prostorách budou pravidelně organizována tvůrčí setkání, workshopy a umělecká vystoupení ansámblů zaměřených na divadlo a tanec," uvedl mluvčí.

Kastelán Michal Tlusták byl před nedávnem plný optimismu nad pokračujícími pracemi. „V tuto chvíli se již skládá program divadla na příští sezonu," podotkl.

Správci památek počítají ve Valticích i se vznikem divadelního festivalu, jež by mohl přilákat až tisíce turistů navíc.

Stavbaři dílo převzali před pěti měsíci. Hotovo by měli mít do konce května příštího roku. Zpočátku však na valtickém zámku působili ve stínu archeologů, kteří se při vykopávkách dostali zatím nejhlouběji v historii valtického zámku.

V sedmi metrech pod terénem objevili středověké základy hradu a původní ulice. Vyžádalo si to úpravu koncepce zázemí divadla. „Původně mělo vzniknout jako novostavba v podzemí vedle divadla. Archeologický nález si však vynutil přesun tohoto zázemí do navazujícího podzemního podlaží zámku," upozornil projektový manažer Pavel Tureček.

Podle něj znamená tato neplánovaná změna nepříjemné zdržení. Bude nutné pozměnit projekční řešení a vysušit nově zvolený prostor.

Barokní divadlo fungovalo ve Valticích od roku 1792. Největší úpadek zažilo za totalitního režimu.