Ředitelku společnosti Mikulovská rozvojová Marcelu Koňákovou, která je jednou z organizátorek Pálavského vinobraní v Mikulově, zastihl redaktor Deníku Rovnost tři dny před začátkem oslav vína a burčáku. Přípravy na akci, která začala včera, byly v plném proudu a telefon jí zvonil téměř každé tři minuty. „Nejhorší je poslední měsíc příprav," říká.

Jak jste spokojení s dosavadními ročníky? Čekáte letos víc návštěvníků?

Navazujeme na víc než šedesátiletou historii akce. Loni Pálavské vinobraní navštívilo kolem pětačtyřiceti tisíc lidí. Počet návštěvníků každý rok stoupá. Snem starosty je zastavit se na sedmdesáti tisících spokojených návštěvnících. To už by ale musel být Mikulov nafukovací.

Na co se letos zaměřil program?

Program cílí na místní tradice, folklor, víno a burčák, ale i špičku domácí hudební scény. Dramaturgii se stejně jako v minulých letech věnovala produkční akce Irma Konešová. Dvoudenní doprovodný festival v amfiteátru má uspokojit všechny věkové kategorie i žánrové požadavky návštěvníků. Zahraje Čechomor, Katarína Knechtová, Láďa Kerndl i Chinaski nebo No Name.

Vyhovuje vám, že letos se vinobraní ve Znojmě koná v jiný termín?

V Mikulově se termíny příliš neřeší, řídíme se podle tradice. První zářijový víkend je tradiční mariánská pouť na Svatý kopeček, druhý víkend v měsíci vinobraní. Neberu letošní termíny vinobraní jako výhodu ani nevýhodu.

Kolik bude stánků s burčákem? Máte přehled, kolik hektolitrů pro letošek prodejci nachystali?

Stánků bude dvě stě padesát až tři sta. Oživí Náměstí, amfiteátr, vinařské městečko, podzámčí a další místa. Kolik z nich bude burčákových, to přesně neřeknu. Tohoto oblíbeného nápoje bude ale dostatek. Do vinobraní jsou zapojená známá jména regionálního vinařství a všichni berou akci vážně a reprezentativně.

Můžete se jako organizátoři zaručit za kvalitu burčáku? Chystáte jeho kontroly?

Stejně jako každý rok jsou kontroly na vinobraní hlášené. Česká obchodní inspekce se na stánkaře zaměří jako vždy. Za kvalitu burčáku ale samozřejmě zodpovídají vinaři.

Řešíte s prodejci cenu burčáku? Za kolik se bude prodávat?

Ceny si nastavují vinaři, do toho jim jako organizátoři nezasahujeme. Víme totiž, že si ceny mezi sebou nastaví tak, aby byly podmínky přívětivé a srovnatelné. Přemrštěné ceny v Mikulově určitě nehrozí.

Máte zhruba přehled, kolik se burčáku průměrně vypije? Na čem to záleží?

To je individuální. Mně stačí burčáku jedna sklenička, jsem spíš na víno. Někdo za víkend ale zvládne i čtyři litry, průměrná spotřeba se proto nedá příliš vyčíslit. Okolnosti spotřeby jsou také individuální. Jedni chtějí radši sladší burčák, druzí zase silnější nebo se speciálními ovocnými přísadami.

Jaké je letos vstupné? Změnilo se oproti minulým ročníkům?

Vstupné jsme letos museli mírně navýšit, protože se akci zvýšily náklady. Kdo stihl začátek předprodeje, má permanentku na všechny dny za dvě stě padesát korun, což je unikátní. Když se člověk podívá na doprovodný hudební program v amfiteátru, měla by mu připadat cena přívětivá. Návštěvník si může vybrat mezi permanentkou na celé vinobraní za čtyři sta korun a denním vstupným. Rozhodnout se taky může mezi vstupem na náměstí s tradicemi a folklorem nebo poprockovým amfiteátrem.

Prozradíte výši nákladů na akci? Jak Pálavské vinobraní shání peníze?

Peníze se nám vrací na vstupném a pronájmu stánků. Rozpočet akce se ale opírá o město Mikulov, dotační programy a sponzory. Náklady na vinobraní se šplhají do vysokých čísel, konkrétní sumu ale neprozradím.

Byly někdy s organizací vinobraní větší potíže?

Letos oslavíme pětašedesáté výročí Pálavského vinobraní, jehož historie je nepřerušená.

Organizace jistě není jednoduchá. Jak dlouho se vinobraní připravuje a co vnímáte na jeho pořádání jako nejnáročnější?

Hned poté, co akce skončí, začínáme vymýšlet programovou část na další ročník. Jde vyloženě o celoroční přípravu, která graduje asi dva měsíce před vinobraním. Poslední měsíc před akcí je už nervozita na pomyslném vrcholu a po třídenním vinobraní je člověk zcela vyčerpaný. Součástí řídícího týmu je zhruba pět lidí. Nejdůležitější a nejnáročnější zároveň je nastavit vše tak, aby velká třídenní akce dopadla podle plánů a očekávání.

V čem očekáváte největší problémy při vinobraní? Bojíte se například kolabující dopravy, návalů při koncertech, opilců, výtržností či kapsářů?

Největší problémy může přinést jen počasí. Stejně jako každé akci pod širým nebem. Ostatní problémy řešíme s pomocí policie, hasičů, zdravotníků a týmu organizátorů.

Posílí se služby strážníků?

Návaly masy lidí do centra Mikulova řešíme otevřením přilehlých dvorů, rozšířením atrakcí do zámeckého parku a vedlejších ulic. S novými scénami se snaží přispět i místní podnikatelé. Chceme vytlačit auta z centra a stánky uzpůsobit počtu lidí na Náměstí. S opilci a kapsáři si poradí policie. Organizaci pomáhá i to, že na akci vybíráme vstupné. Podle mého se za poslední roky v tomto úroveň vinobraní stále zvedá.

Pro mikulovské podnikatele je vinobraní asi lukrativní událost, že?

Konkrétní čísla samozřejmě nemám, ale příjezd tisíce lidí do města zisk samozřejmě přináší. U restauratérů si nejsem jistá, u penzionů a hotelů ale určitě. Beznadějně obsazeno na tento víkend měli v Mikulově už dlouho. A v okolních vesnicích je situace podobná.

Mnoho lidí přijíždí autem. Je někde ve městě místo, kde si mohou řidiči zkusit takzvaně dýchnout?

Jde už o tradiční službu městské policie v Mikulově, na jejíž služebně si mohou zájemci zkusit přítomnost alkoholu v dechu. Jde o nonstop službu, na kterou budou strážníci letos ještě líp technicky vybavení.

Nabízí se i nějaká lepší možnost dopravy na vinobraní než autem?

Do Mikulova může lidi dopravit speciální vlak. Mikulovský expres má výhodu v tom, že doveze člověka bez starosti o řidičský průkaz. V prodeji je zvýhodněná permanentka se zpáteční jízdenkou na vlak za čtyři sta dvacet korun. Vlak vyrazí z hlavního nádraží v Brně dopoledne. Zpáteční spoj do Brna odjede z mikulovského nádraží ve tři čtvrtě na sedm večer, další pak o půlnoci. Samostatné jízdné jedním směrem vyjde na stovku. Na vinobraní pak můžou návštěvníci cestovat z místa na místo bezplatnou autobusovou dopravou, která spojuje jednotlivé scény.

Jak vnímají vinobraní domácí? Navštěvují jej, nebo se raději snaží z Mikulova zmizet?

Mikulovští na Pálavské vinobraní zvou své rodiny na návštěvu a užívají si hlavně program v amfiteátru, tradic a folkloru jsou za celý rok přesycení. A komu akce vadí, ten se jí jednoduše vyhne. Spíš ale reakce místních na akci vnímám kladně, je to pro město velká událost.

Jak prožíváte vinobraní vy osobně? Nechystáte se na návštěvu okolních vinobraní pro načerpání inspirace?

Jsem tu teprve rok, vinobraní jsem doposud prožívala jako obyčejný návštěvník. A to je pro mě hlavní inspirace. Vidím případné nedostatky akce nebo potřeby návštěvníka. Teď můžu jako organizátor něco ku prospěchu věci měnit. Na blížící se znojemské nebo novosedelské vinobraní se chystám, v Mikulově nebude na zábavu čas. Na výzvědy ale určitě nepojedu, budu ráda, když konečně vypnu.

PETR VLASÁK