„Volit můžete jít v Podivíně jen na městský úřad. Já dnes nestíhám, ale chystám se v sobotu. Poradíme se s manželem a vyrazíme," usmála se mladá maminka Šárka Vidlářová a poslala mě do centra dění.

Kolem úřadu je živo. Převážně z něj vychází starší lidé. „Volí se ve dvou patrech úřadu. Dole ze starší části Podivína, nahoře z té modernější. No a musíme teda uznat, že u nás dole je to slabší. Běžte raději nahoru," vtipkovala šestičlenná ženská komise.

Zmatek v obálkách

V obřadní místnosti úřadu se na mě směje komise, které předsedá kudrnatý mladík v obleku. Právě podává hlasovací lístky o několik desítek let staršímu muži.

„Krajský lístek do šedé obálky, senátní do žluté," radí starostlivě jednotliví členové komise.

Za minutu muž opouští plentu a chystá se hodit do urny jen šedou obálku. „A kde máte tu druhou? Vy jste dal oba lístky do jedné? To by pak neplatilo, musíte senát do žluté a kraj do šedé. Krátký text do žluté a dlouhý seznam do šedé," radí laskavě jedna z komisařek muži, něhož přítomnost fotoaparátu vyvedla z míry.

Na druhý pokus už vhazuje do urny obálky obě. Za chvíli komisi zaměstnává matka s dcerou, které obálky plní a hážou do urny bez problémů.

„Bojím se, že bude účast dost slabá. Tipuji to tak na dvacet až dvaadvacet procent. V komisi tu totiž sedávám posledních patnáct let volby co volby. Na komunální lidi chodí dost, přece jen volí známé tváře. Kandidáty do kraje a senátu ale skoro neznají, tak se ani moc o volby nezajímají," zamyslela se členka volební komise Marie Vinklářová.

V sobotu v deset dopoledne vyrazí s urnou i k invalidním spoluobčanům. „Pro důchodce je tu penzion, takže ještě několik hlasů přibude," dodala a šla se dál věnovat pátečním voličům.

PETR VLASÁK