Například Vranovičtí se přesunou do lesíku Hájku. „Tradiční oslavu pořádáme v pohádkovém lese v sobotu od dvou hodin odpoledne. Malí i velcí návštěvníci se mohou těšit na cestu lesem, kterou jim zpříjemní pohádkové bytosti. V cíli je čeká občerstvení a posezení u táboráku. Děti dostanou špekáček a pití zdarma," prozradila Petra Holásková z vranovického ú­řadu.

Pohádkové téma ve Vranovicích vystřídá akční den dětí v Mikulově; s psovody, záchranáři, vrtulníkem a další zábavou. „Odpoledne plné soutěží o ceny připravujeme v mikulovském amfiteátru. 
V sobotu od dvou hodin tam svou práci předvedou psovodi i záchranáři," uvedla za pořadatele Lenka Křivánková z Mikulovské rozvojové.

Návštěvníci se mohou těšit na zásah z vrtulníku i prohlídku speciálního mikrobusu s pojízdným rentgenem. Už tak pestrou akci oživí i skákací hrad nebo malování na tvář.

Své ratolesti vezmou v sobotu dospělí také do Valtic. Slavnosti vína v areálu Vinných sklepů Valtice totiž pořadatelé spojili s dětským dnem. 
V plánu je ochutnávka mladých vín, růžových vín a sektů. Děti lákají na soutěže o ceny a malování na obličej. Připravují i moravské kulinářské speciality a bohatý kulturní program. Akce začíná ve dvě hodiny odpoledne.

Otevřou vodní svět

Oproti tomu třeba v Zaječí zazpívá dětem Lucie Bílá. Stane se hlavním lákadlem sobotního programu v tamním Vinařství U Kapličky.

K devátému výročí založení vinařství tam pořádají i další akce. „Chystáme Dětský den, Den otevřených dveří a slavnostní otevření bazénu s letní terasou. Jeho kmotrou se stane právě Lucie Bílá, která si pro návštěvníky připravila i koncert," přiblížil ředitel vinařství David Hladký.

Program odstartuje v pravé poledne soutěžemi pro děti. „Ty mohou využít skákací vodní svět i dětské brouzdaliště, zatančit si na diskotéce nebo si nechat pomalovat obličej. Koncert Bílé začne v pět hodin odpoledne. O hodinu později dojde na křest bazénu s terasou. „K tomu už bude hrát hudba v podání skupiny Jama," dodal Hladký. Děti mají vstup zdarma.

Na hry, divadélko i táborák zve v neděli ke kostelu na náměstí Svobody v Břeclavi Českobratrská církev evangelická a Církev adventistů sedmého dne. „Noemova archa 
u nás zakotví ve dvě hodiny odpoledne. Naplánovali jsme několik stanovišť se soutěžemi o korálky. Za ty si pak děti koupí sladkosti jako lízátka, čokolády a podobně," pozval farář evangelické církve v Břeclavi Jan Zámečník.

Děti si udělají origami, pomalují chodník křídou, budou se snažit trefit terč nebo upečou preclíky. Atrakce jako trampolína a nafukovací hrad budou pro malé návštěvníky zdarma. Táborák vzplane po páté odpoledne.

Mezinárodní den děti se každoročně slaví prvního června, a to v mnoha zemích světa. Má upozornit na práva a potřeby dětí.